21 Октомври, 2021
0.0249

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2021

Премиерот Зоран Заев вечерва во тв дуелот на Канал 5 изјави дека модуларните болници спасиле илјадници животи, и спречиле луѓето да умираат на паркинзи. 

Заев вели дека една од причините за високата смртност е тоа што луѓето имаат и други болести, тоа се најчесто луѓе во години, и друг фактор е тоа што заразените со ковид доцна се јавуваат на лекар. 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не се согласува со него, и како пример ја посочи високата смртност од коронавирусот. Вели дека тие кога предлагале мерки, власта си прифаќала со задоцнување. Mицкоски додаде дека земјава многу лошо се справува со пандемијата.  Toj праша што е поразличен менталитетот во Македонија, од тој во Србија, Албанија, БиХ, а смртноста е 2 до 3 пати повисока. 

Заев пак го обвини Мицкоски дека ги поттикнува антиваксерите, и дека ВМРО-ДПМНЕ не дала идеи за справување со кризата. 

Тие ги конфронтираа своите ставови и за трагедијата во Тетово, каде загинаа 14 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски