16 Јуни, 2021
0.0227

Заев: Од мене и од Владата сочувство до семејството на Чеврески

Објавено во: Македонија 30 Октомври, 2020

Премиерот Зоран Заев во негово и во име на Владата изрази сочувство по веста за смртта на поранешниот актер и декан на Факултетот за драмски уметности, Данчо Чеврески.
„Со искрено жалење ја примив веста за смртта на истакнатиот театарски, филмски и телевизиски актер и продуцент, Данчо Чеврески, чии уметнички остварувања оставија важен и траен белег во театарот и македонската кинематографија.

Данчо, ќе остане запаметен по својата богата и плодна филмска и театарска кариера, за која говорат и многубројните награди, а како последен сведок е и минатогодишната „Астер“ за исклучителни достигнувања на филмот и на телевизијата.

Своето големото наследство од знаење тој со страст им го пренесуваше на своите студенти од Факултетот за драмски уметности, и ревносно и со љубов ги внесуваше во тајните на актерската игра пред камерите.

Од свое лично име, и од име на членовите на Владата, до семејството Чеврески и до сите негови блиски и пријатели, упатувам изрази на длабоко сочувство за нивната загуба во знак на сеќавање и вечен спомен на Данчо.“, напиша Заев за Чеврески.

Можеби ќе ве интересира

Бугарија не ја менува позицијата кон Македонија

Бугарија не ја менува позицијата кон Македонија

Измамници лажат граѓани дека нивни блиски прегазиле дете и бараат пари да не одат во затвор

Измамници лажат граѓани дека нивни блиски прегазиле дете и бараат пари да не одат во затвор

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Втор ден по ред нема починати од коронавирусот, Maкедонија е на листата безбедни земји

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Втор ден по ред нема починати од коронавирусот, Maкедонија е на листата безбедни земји

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ГРАЃАНИТЕ ГЛЕДАА ШТО СЕ СЛУЧУВА: Гори висококатница во центарот на Скопје, но ова е само вежба

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ГРАЃАНИТЕ ГЛЕДАА ШТО СЕ СЛУЧУВА: Гори висококатница во центарот на Скопје, но ова е само вежба

Седумдесет и двегодишен Црногорец е пронајден мртов во куќа во Скопје

Седумдесет и двегодишен Црногорец е пронајден мртов во куќа во Скопје

Ќучуков: Дури и Грција успеа да стане пријател на Македонија, а Бугарија е во стапица

Ќучуков: Дури и Грција успеа да стане пријател на Македонија, а Бугарија е во стапица

Втор ден нема починати, но коронавирусот досега однесе 5.472 животи

Втор ден нема починати, но коронавирусот досега однесе 5.472 животи

Жител на Теарце се заканувал на новинари

Жител на Теарце се заканувал на новинари

Анкетата на ИРИ во Северна Македонија покажа загриженост за темпото на пристапување во ЕУ

Анкетата на ИРИ во Северна Македонија покажа загриженост за темпото на пристапување во ЕУ