21 Јануари, 2021
0.0333

Заев од Пробиштип: „Кранфилд Фаундри“ ќе дава плата повисока од просечната

Објавено во: Македонија 11 Декември, 2019

Почна со работа новата фабрика во Пробиштип, инвестиција вредна 17 милиони евра. Станува збор за леарница на железо, која по европски еколошки стандарди и со високо-автоматизирана технологија треба да изработува делови за автомобилската индустрија. 

„Кранфилд Фаундри“ во оваа почетна фаза има 58 вработени, а со проширување на инвестицијата во наредниот период се очекува бројот на вработени да изнесува околу 300.

Околу 50 работни места се резервирани за лица со високо образование.

Од менаџментот на компанијата велат дека следната инвестициска фаза ќе овозможи производство на делови за автомобилската индустрија.

Премиерот Зоран Заев нагласи дека оваа инвестиција е заедничко дело на двете влади, претходната и сегашната.

„Во процесот на работа Краунфилд е компанија за производство и обработка на одлеаноци од сиво и нобуларно железо, која употребува исклучително само електрична енергија. Во процесот на работа строго е забрането употреба на суровини кои содржат штетни материи, за да може да се испорача производ кој ги задоволува сите стандарди за квалитет, безбедност и заштитра на животната среедина“, рече премиерот Заев.

Фабриката, според него, е сериозна шанса за граѓаните, за младите од општината, кои со овие перспективи на „Кранфилд Фаундри“ добиваат реални можности да се школуваат, да се остручуваат и да се вработат дома, во своите родни места. 

„Уште една голема причина за тоа е и просечната плата во „Кранфилд Фаундри“ која денеска е повисока од просечната плата на државно ниво со потенцијал за уште поголем раст“, нагласи премиерот Заев, и додаде дека и оваа фабрика е резултат на економските политики на Владата кои придонесоа за пораст на бруто домашниот производ од 3,6 отсто, и за намалувањето на невработеноста во третиот квартал на 2019 година на рекордно ниски 17,1 отсто“, рече премиерот.

За вицепремиерот Анѓушев е најважно што производството главно е извозно ориентирано, а го помага и развојот на локалната економија.

Инвестицијата се простира на површина од околу осум хектари, а се состои од производствен погон и административна зграда на вкупно 15 илјади метри квадратни.

Можеби ќе ве интересира

Во шест македонски града воздухот вечерва е екстремно загаден

Во шест македонски града воздухот вечерва е екстремно загаден

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнаa калкулации за пописот, Заев вели тој нема да влијае на стекнатите права

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнаa калкулации за пописот, Заев вели тој нема да влијае на стекнатите права

Скоро 75.000 луѓе во Македонија се изборија со коронавирусот

Скоро 75.000 луѓе во Македонија се изборија со коронавирусот

Ципрас вели дека ако не бил Договорот од Преспа на север би имале сојузник на Ердоган

Ципрас вели дека ако не бил Договорот од Преспа на север би имале сојузник на Ердоган

Заев одговори дали податоците од пописот ќе влијаат на стекнатите права

Заев одговори дали податоците од пописот ќе влијаат на стекнатите права

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 и 13 починати

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 и 13 починати

Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговори, вели Јотова

Постојат само две опции за Бугарија да даде зелено светло за преговори, вели Јотова

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците