18 Април, 2021
0.0293

Заев: Опозицијата ќе има мнозинство во контролата на изградбата на Клиничкиот центар

Објавено во: Македонија 04 Март, 2021

Премиерот Зоран Заев денеска на официјалниот почеток на изградба на далекуводот Штип – Овче Поле рече дека власта се договорила со опозицијата таа да го има мнозинството во комисијата за контрола и надзор на изградбата на новиот Клинички центар во Ѓорче Петров само за да може да се одблокира донесувањето на законот.

„Договорено е опозицијата да има мнозинство во контролата и надзорот на Клиничкиот центар, како и договорено е да има мнозинство во проектната единица за изведбата. Овој Клинички центар ќе чини 500 милиони евра, а ако го донесеме овој закон, од ЕУ може да добиеме грант за негова изградба од дури 250 милиони евра, рече Заев.

Откако ја доби довербата од 62 пратеници вчера во Собранието, премиерот најави дека приоритетни за гласање ќе бидат Закон за енергетска ефикасност со кој се предвидени 25 милиони за државни и 15 милиони евра за општински проекти.

- Треба да се изгласаат и законите за 50 милиони евра од Светска банка за откупни пунктови во земјоделието, 70 милиони евра за трамвај на тркала за Скопје, што има тука опозиција и власт да се натегаат, како и за Петиот пакет на помош во корона-кризата, рече Заев.

Можеби ќе ве интересира

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание