16 Октомври, 2019
0.0165

Заев по резултатите објавени од „Херитиџ“: Продолжува борбата против сивата економија

Објавено во: Економија 13 Септември, 2019

Откако Македонија се најде на 33.место со 71,1 процентни поени како економски најслободна земја на Балканот, според светскиот годишен индекс објавен од Фондацијата Херитиџ, премиерот Зоран Заев денеска рече дека мерките против сивата економија ќе продолжат.

– Мерката „Мој ДДВ“ е борба против сивата економијата, евазија на данокот на додадена вредност. Намерата е да ги легализираме и парите во кеш што ги даваат голем дел од фирмите на полулегален дури и на законски начин. Сите овие мерки што ги развиваме како Влада се буквално борба против сивата економија, која според нашите проценки е меѓу 20 и 30 отсто, што е многу. Така што земја која има аспирации да биде европска, мора сериозно да се бори не само затоа што буџетот губи, туку затоа што губат и граѓаните, односно сите кои се на легалниот пазар, наведе Заев пред отворањето на Балканскиот претприемачки самит во Скoпје.

Шефот на македонската Влада смета дека е добро тоа што државата е подобро рангирана на листата на „Херитиџ“ кога станува збор за економските слободи, но дека како земја аспирант за членство во ЕУ, предизвиците против сивата економија допрва следуваат. Според Заев, голем дел од политиките што ги спроведува Владата се темелат на сузбивање на  нелегалната економија.


Можеби ќе ве интересира

Фолксваген нема да гради фабрика во Турција, имаат добра причина

Фолксваген нема да гради фабрика во Турција, имаат добра причина

Околу 1,4 милиони лица на Западен Балкан работат непријавени, во РСМ 18,5 отсто

Околу 1,4 милиони лица на Западен Балкан работат непријавени, во РСМ 18,5 отсто

Минималната плата „рипна“ на 14.500 денари

Минималната плата „рипна“ на 14.500 денари

Град Скопје поднесе барање за лиценца за парно-мрежата

Град Скопје поднесе барање за лиценца за парно-мрежата

Алексовска: Притисокот на општеството влијае на развојот на компаниите

Алексовска: Притисокот на општеството влијае на развојот на компаниите

Акцијата на „Гранит“ – бајадерата на македонските маркет мејкери

Акцијата на „Гранит“ – бајадерата на македонските маркет мејкери

Ќе платиме 200 милиони евра, а уште го немаме природниот гас

Ќе платиме 200 милиони евра, а уште го немаме природниот гас

Работниците бараат повисок минималец, сегашниот е колку да не седат дома џабе

Работниците бараат повисок минималец, сегашниот е колку да не седат дома џабе

Владата одлучи да му даде државна помош на странски инвеститор

Владата одлучи да му даде државна помош на странски инвеститор