22 Октомври, 2019
0.0189

Заев: По влезот во НАТО уште повеќе инвестиции

Објавено во: Економија 18 Јули, 2019

Премиерот Зоран Заев денеска на одбележувањето на почетокот на изградбата на новата странска инвестиција „Балканлар Пластик“ истакна дека очекува уште поголеми вложувања од надвор по официјалното стапување на Македонија како најнова членка на НАТО.

- Му благодарам на турскиот народ за ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО. Сега се 21 земја на број. Во декември очекувам Македонија да стане официјално членка. По тоа очекувам да се засилат уште повеќе странските инвестиции во Македонија“, рече Заев денеска во ТИРЗ Скопје 1.

Балканлар Пластик ќе започне да работи со 80 работни места, а амбицијата е тие да се искачат до 300. Проекцијата на инвеститоторот е да вложи од осум до 10 милиони евра.Оваа фабрика ќе произведува пластична амбалажа за хемиска, градежна, млечна и авто индустрија 

„Ние сме променета земја, која омозможува одржлив профит за инвеститорите, а за нас економски придобивки. Странските гринфилд инвестиции во Македонија се зголемени за 200 отсто“, додаде Заев.


Можеби ќе ве интересира

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година

ГИ НАДМИНАА АМЕРИКАНЦИТЕ: Oваа земја има најмногу милионери

ГИ НАДМИНАА АМЕРИКАНЦИТЕ: Oваа земја има најмногу милионери

Илија Димовски се уште само ја подотвора вратата за државен ревизор

Илија Димовски се уште само ја подотвора вратата за државен ревизор