21 Февруари, 2019
0.2575
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Заев побара извинување и демант од медиум или ќе поднесе пријава за отштета

Објавено во: Македонија 22 Јуни, 2018

Премиерот, Зоран Заев, се заканува со тужба до порталот „Република“ доколку не се извини за текстот во кој премиерот, министерката за одбрана, Радмил Шекеринска и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се наречени модерни домашни андарти поради потпишаниот договор со Грција.

„Заев, Шекеринска и Димитров се целосно свесни за предавството, буквално опишано во говорот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој што нагласи дека со ваков договор на Грција и се дава отворена карта врз Македонците во Македонија да се спорведе истиот терор кој што со децении го спроведуваа грчките андарти врз Македонците во Грција“ стои во текстот што го објави „Република“ претходно.

Андартите се инаку припадници на грчка герилска паравоена формација, кои кон крајот на XIX и почетокот на XX век учествувале во Борбата за Македонија, со цел делови од Македонија и Тракија да бидат присоединети кон Грција.

На демантот од Владата, потпишан од премиерот, се бара од „Република“ да се извини во рок од два дена и да го повлече текстот. Во спротивно против порталот ќе биде покрената постапка за надомест на штета согласно Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета.

„Категорично тврдам дека овој текст е лага и клевета, бидејќи со ниту еден аргумент не ги потврдува наведените тврдења, односно дека така како што се напишани имаат единствено за цел да шират клевети, навреди и невистини за лицата споменати во текстот, бидејќи со ниту еден факт или аргумент не ги потврдува наведените тврдења и доведувањето на споменатите функционери во корелација со споменатите личности или настани од историјата“ стои во демантот.

Од „Република“ велат дека со ова Владата врши цензура врз медиумот, затоа што текстот, посочуваат, е објавен како редакциски став.

„Бидејќи во текстот е изнесена субјективна оцена на конкретниот настан, а не се изнесени тврдења или информации чијашто вистинитост или невистинитост може да се докаже или побие со факти, ова барање го сфаќаме како уште еден притисок врз новинарството и врз слободата на изразување, но и конкретно врз нас, како растечки медиум, врз кој СДСМ со години врши политички притисок поради разидувањето во ставовите“ велат од таму во одговор на демантот.


Можеби ќе ве интересира

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“