14 Јуни, 2021
0.0217

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Објавено во: Македонија 18 Мај, 2021

На покана на потпретседателот на Европската комисија (ЕК) Жозеп Борел, премиерот Зоран Заев денеска патува во Брисел. 

На средбата ќе се разговара за актуелни прашања од регионот во контекст на пристапувањето на земјите во ЕУ. Заев ќе има куса одделна средба со Борел, а утре ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Пред десетина дена премиерот, заедно со вицепремиерот, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, беше во Брисел на средби со челниците на ЕУ. Тогаш, исто така, се сретна Борел, како и со претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен. Но, без да се реши спорот со Бугарија, Македонија не може да ги почне преговорите со ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

Ќе скокнат температурите, се очекува топло време

Ќе скокнат температурите, се очекува топло време

Се стресе Грција, но и Македонија

Се стресе Грција, но и Македонија

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Србите и Турците најбројни туристи во април

Србите и Турците најбројни туристи во април

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава