23 Септември, 2020
0.0201

Заев: Променет е целиот комитет за историски прашања со Грција, освен еден член

Објавено во: Македонија 16 Септември, 2020

Премиерот Зоран Заев во интервјуто за „МЕГА“ во Грција откри дека пред една недела речиси целосно е променет македонскиот седумчлен тим во интердисциплинарниот Комитет меѓу Македонија и Грција за историски, археолошки и образовни прашања, кој треба да ги модификува учебниците по историја и географија за основно и средно образование. Новоформираната Влада ги променила сите членови освен еден.

„Комитетот за историја започна да функционира, но кога дојде новата влада одлучи да го смени комитетот. Пред една недела ги финализираа имињата на новите членови. Само еден член остана од стариот комитет и новиот комитет е подготвен да продолжи дури и без договор по одредени детали.

Се разбира, новите комитети во нашата земја се грижат за новите публикации и започнаа да го менуваат името на земјата во Северна Македонија.

Бидејќи кај нас државата ги купува книгите, на секои 5 години има ново издание. Кога ќе се направи нова верзија, таму се применува нашиот нов Устав.

Имаме нов устав и тој ја споменува Северна Македонија, затоа не се потребни комитети за да се постигнат договори за некои прашања. Ние ги имплементиравме веднаш, но имам позитивни информации од нашиот комитет дека тие ќе најдат решенија“, вели Заев во интербјуто со грчкиот медиум.

Членовите на Комитетот првата средба ја имаа пред две години, но засега во јавноста има малку информации за постигнатите резултати во овој дел од Преспанскиот договор. На чело на истата беше назначен Виктор Габер.

Заев е во Атина заедно со вицепремиерите Никола Димитров и Фатмир Битиќи, како и со министерот за надворешна работи Бујар Османи на собирот на „Економист“.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме „увезени“ случаи на коронавирус од Албанија, можни се рестрикции

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме „увезени“ случаи на коронавирус од Албанија, можни се рестрикции

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

Театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани

На 884 студенти и 347 ученици ќе им се исплаќа месечна сума за трошоците за приватно сместување или превоз

На 884 студенти и 347 ученици ќе им се исплаќа месечна сума за трошоците за приватно сместување или превоз

Koроната се појави и во тетовската градинка

Koроната се појави и во тетовската градинка

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години