01 Август, 2021
0.0257

Заев: Прв пат во Атина слетувам со „Северна Македонија“ на владиниот авион

Објавено во: Македонија 16 Септември, 2020

Премиерот Зоран Заев во своето денешно интервју за МЕГА рече дека за прв пат слетал во Атина со името „Северна Македонија“ испишано на владиниот авион.

Ова претседателот на македонската Влада го одговори во контекст на новинарската констатација дека грчките бизнисмени не сакаат да преговараат со македонските комори затоа што во нивните имиња се уште го има старото уставно име и дека така никогаш нема да се договорат за потеклото на индустриските производи.

„Ни преостануваат уште 2 години, зошто да не најдеме решение за 3 или 4 месеци. Дојдов со владиниот авион во кој пишува Република Северна Македонија за прв пат во Атина. Имаше претходно уште еден пат на пример во Солун. Со сето ова се обидуваме да испратиме порака за пријателство. Навистина, постојат приватни тела и организации кои не треба да го менуваат своето име врз основа на договорот од Преспа“, рече Заев.

Тој заедно со владината делегација која ја предводи во Атина е гостин на бизнис-конференцијата организирана од „Економист“.

Можеби ќе ве интересира

ДВАЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ „ОПЕРИРАЛЕ“ ВО КОЧАНИ - опљачкале дури 10 куќи

ДВАЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ „ОПЕРИРАЛЕ“ ВО КОЧАНИ - опљачкале дури 10 куќи

РАСПРАВИЈА МЕЃУ ПОВЕЌЕМИНА ЗАВРШИЛА ЛОШО - 27 годишник прободен во викендица

РАСПРАВИЈА МЕЃУ ПОВЕЌЕМИНА ЗАВРШИЛА ЛОШО - 27 годишник прободен во викендица

ЗАЕВ: Ќе ја почитуваме одлуката на Уставен, но ако падне Законот за Бехтел Енка, ќе чекаме и до пет години за автопатиштата

ЗАЕВ: Ќе ја почитуваме одлуката на Уставен, но ако падне Законот за Бехтел Енка, ќе чекаме и до пет години за автопатиштата

Физички нападната вработена во кумановскиот ургентен центар - 26 годишната девојка посочила едно лице

Физички нападната вработена во кумановскиот ургентен центар - 26 годишната девојка посочила едно лице

ЏАМБАСКИ СЕ СИЛИ ПО РЕЗОЛУЦИЈАТА - без разлика на црвените линии, нема да дозволеле дискусија за нивната историја

ЏАМБАСКИ СЕ СИЛИ ПО РЕЗОЛУЦИЈАТА - без разлика на црвените линии, нема да дозволеле дискусија за нивната историја

НАЈЧЕВСКА ЖЕСТОКО ГО НАПАДНА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ - кога лажел, кога се залагал за широка демократија, или сега?

НАЈЧЕВСКА ЖЕСТОКО ГО НАПАДНА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ - кога лажел, кога се залагал за широка демократија, или сега?

ПОЖАРНИКАРИ ГИ ВАДЕЛЕ ОД СМАЧКАНОТО КОМБЕ - двајца Македонци повредени кај Лесковац

ПОЖАРНИКАРИ ГИ ВАДЕЛЕ ОД СМАЧКАНОТО КОМБЕ - двајца Македонци повредени кај Лесковац

ЖИТЕЛИ ОД СВЕТИНИКОЛСКОТО СЕЛО ОРЕЛ БЕЗ ВОДА НА 40 СТЕПЕНИ - прашуваат каде е локалната власт да им помогне

ЖИТЕЛИ ОД СВЕТИНИКОЛСКОТО СЕЛО ОРЕЛ БЕЗ ВОДА НА 40 СТЕПЕНИ - прашуваат каде е локалната власт да им помогне

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ДЕНЕСКА СТИГНАВМЕ ДО 81 СЛУЧАЈ - за среќа нема починати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ДЕНЕСКА СТИГНАВМЕ ДО 81 СЛУЧАЈ - за среќа нема починати