14 Јули, 2020
0.0387

Заев: Работиме бизнис дијаспората да го донесе капиталот во Македонија

Објавено во: Економија 14 Ноември, 2019

Креираме политики со кои на бизнис дијаспората ќе и го олесниме пристапот со кој ќе го донесат нивниот капитал во државата, но и да создадат работни места.

Ова денеска го истакна премиерот Заев кој беше дел од Самитот на Македонија 2025.

Заев ги повика бизнисмените од дијаспората да инвестираат во граѓаните, посебно во младите во земјава и да ги одржуваат контактите живи.

Премиерот на Самитот зборуваше и за патот на Македонија кон НАТО, за серијата економски политики и поддршката која ја дава државата преку Фондот за иновации.

Заев меѓудругото посочи и дека иницијативите кои се преземени со лидерите од балканот и дека истите ке отворат нови перспективи.

На младите им порача да се вратат а дури и да заминат да се одлучат да градат тука.

Можеби ќе ве интересира

Колку пари има во гробарскиот бизнис?

Колку пари има во гробарскиот бизнис?

За пет месеци ни легнале над 102 милиони евра од брз трансфер на пари

За пет месеци ни легнале над 102 милиони евра од брз трансфер на пари

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати

ЗАГРОЗЕНИ СЕ НАЈМАЛКУ 5.000 РАБОТНИ МЕСТА: Ја живееме најлошата туристичка година во една деценија

ЗАГРОЗЕНИ СЕ НАЈМАЛКУ 5.000 РАБОТНИ МЕСТА: Ја живееме најлошата туристичка година во една деценија

Лани 280 милиони денари за одржување на системот за пренос на гас во Македонија

Лани 280 милиони денари за одржување на системот за пренос на гас во Македонија

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема