22 Мај, 2019
0.0194

Заев: Река е во спојка со Силјановска

Објавено во: Македонија 18 Април, 2019

Заоран Заев, премиерот на Македонија, во вечерашното гостување во студиото на телевизија Алсат рече дека Блерим Река работи „во спојка“ со Гордана Силјановска Давкова против третиот претседателски кандидат Стево Пендаровски, инаку поддржан од владината коалиција.

- Блерим Река вели дека е независен кандидат но како да исполнува партиска агенда, како да е во спојка со Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ. Колку што ќе мотивира, толку и гласачи ќе демотививира со тоа - рече Заев.

Инаку во таборот на васта се понагласена е перцепцијата дека Река ја поддржува Сијановска и остро го напаѓа само Пендаровски на ТВ-дебатите што доведе и до наратив дека опозициските албански партии Беса и Алијанса за Албанците би можеле да формираат некоја идна влада како коалициони партнери на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев уште еднаш потврди дека ќе има предвремени параментарни избори доколку Пендаровски загуби на изборите и доколку опозицијата го побара тоа.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нови цени на горивата, што договорија Заев и Ахмети?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нови цени на горивата, што договорија Заев и Ахмети?

По средбата Заев - Ахмети има ли конкретни имиња кои ќе бидат сменети?

По средбата Заев - Ахмети има ли конкретни имиња кои ќе бидат сменети?

Богоевски закажа седница за одземање на мандатот на Груевски

Богоевски закажа седница за одземање на мандатот на Груевски

Џеват Адеми кажа од каде треба да почне „метлата“

Џеват Адеми кажа од каде треба да почне „метлата“

Првиот грчки F16 ја прелета Македонија

Првиот грчки F16 ја прелета Македонија

УНЕСКО бара Охрид да се стави на листата загрозено светско наследство

УНЕСКО бара Охрид да се стави на листата загрозено светско наследство

Копров им се извини на Србите затоа што не добија од нас ниту еден поен

Копров им се извини на Србите затоа што не добија од нас ниту еден поен

Апелационен суд не ја прифати жалбата на Спиро Ристовски

Апелационен суд не ја прифати жалбата на Спиро Ристовски

Едмонд Темелко не се откажува од градоначалничката функција

Едмонд Темелко не се откажува од градоначалничката функција