25 Август, 2019
0.0182

Заев: Река е во спојка со Силјановска

Објавено во: Македонија 18 Април, 2019

Заоран Заев, премиерот на Македонија, во вечерашното гостување во студиото на телевизија Алсат рече дека Блерим Река работи „во спојка“ со Гордана Силјановска Давкова против третиот претседателски кандидат Стево Пендаровски, инаку поддржан од владината коалиција.

- Блерим Река вели дека е независен кандидат но како да исполнува партиска агенда, како да е во спојка со Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ. Колку што ќе мотивира, толку и гласачи ќе демотививира со тоа - рече Заев.

Инаку во таборот на васта се понагласена е перцепцијата дека Река ја поддржува Сијановска и остро го напаѓа само Пендаровски на ТВ-дебатите што доведе и до наратив дека опозициските албански партии Беса и Алијанса за Албанците би можеле да формираат некоја идна влада како коалициони партнери на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев уште еднаш потврди дека ќе има предвремени параментарни избори доколку Пендаровски загуби на изборите и доколку опозицијата го побара тоа.

Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол