23 Мај, 2019
0.0274

Заев: Секогаш има толку неважечки ливчиња

Објавено во: Македонија 25 Април, 2019

Премиерот Зоран Заев коментирајќи го големиот број неважечки ливчиња на изборите нагласи дека рече дека на секои избори има околу 30.000 но оти овој пат таа бројка се чини поголема според излезноста.

- Неважечките ливчиња е израз на незадолство и делумно грешка. На пример во Охрид Стевче Стевовски е број 3 и Стево Пендаровски исто така е број 3.Но, имаме и акт на незадоволство од граѓаните кое е јасно видливо од граѓаните - објасни премиерот.

Нагласува дека Македонија 14 години е земја-кандидат за ЕУ и дека голем дел од легислативата е адаптирана на законодавството на Европската унија. Првиот чекор мора да се направи ова лето а тоа е добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ.

 Тимовите се веќе во подготовка, верувам дека ќе заштедиме во времето за да бенефитот на граѓаните биде многу побрз од просекот проектиран за Западен Балкан - изјави Заев.


Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање