22 Мај, 2018
0.3199
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Заев со Бошкоски, Трајанов, Поповска меѓу сојузниците за локалните избори

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2017

Лидерот на СДСМ на локалните избори постигна договор за коалиција со вкупно 22 партии, а во заедничкиот фронт како главни сојузници ќе му бидат и Љубе Бошковски, Павле Трајанов и  Лилјана Поповска.

Според премиерот Зоран Заев коалицијата  е отворена и за прием на други партии, а мотив била пораката на граѓаните дека не сакаат поделби туку заедништво.

Меѓу партиите во коалицијата што ќе настапи под мотото „Живот во Македонија за сите“ се ЛДП, ЛП, Социјал-демократска унија, Нова социјал-демократска партија, Демократски сојуз на Власите, Нова алтернатива, Српска напредна странка, Достоинство, Алијанса за позитивна Македонија, ДОМ, Српска странка во Македонија и други партии на Ромите и  на пензионерите. На заедничката прес конференција можеа да се видат Љубе Бошковски, Павле Трајанов и  Лилјана Поповска.

Премиерот Заев порача дека е сменета политичката клима во земјата  дека граѓаните имаат шанса да учествуваат и  го прават тоа. „Уверен сум дека ќе има промени и на локално ниво“, изјави Заев.


Можеби ќе ве интересира

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Закажан ТВ-дуелот на Заев и Мицкоски

Закажан ТВ-дуелот на Заев и Мицкоски

Четиригодишно дете тешко повредено на булевар „Борис Трајковски“

Четиригодишно дете тешко повредено на булевар „Борис Трајковски“

Кобна сообраќајка кај Миладиновци - Кадино однесе во смрт сопружници

Кобна сообраќајка кај Миладиновци - Кадино однесе во смрт сопружници

Стоматолошката комора има нов претседател

Стоматолошката комора има нов претседател

ТОП 3 ОГЛАСИ НА ДЕНОТ: Доколку барате работа погледнете ги следниве огласи

ТОП 3 ОГЛАСИ НА ДЕНОТ: Доколку барате работа погледнете ги следниве огласи

„Укинат“ изборниот поткуп на Александар Панов

„Укинат“ изборниот поткуп на Александар Панов

АКАДЕМИК ЌУЛАВКОВА: Доста од Македонија правите салата и конфузија за подбишега на другиот, нормален, цивилизиран свет

АКАДЕМИК ЌУЛАВКОВА: Доста од Македонија правите салата и конфузија за подбишега на другиот, нормален, цивилизиран свет

Дали во славното Крушево на референдум би гласале за Илинденска Македонија?

Дали во славното Крушево на референдум би гласале за Илинденска Македонија?