24 Септември, 2021
0.0262

ЗАЕВ СО ПОРАКА ОД ФОРУМОТ: Не можеме да бидеме ништо друго освен членки на ЕУ, но не можеме да чекаме тие да ни ги решат проблемите внатре

Објавено во: Македонија 29 Јули, 2021

Дури 18 милиони луѓе од регионот заслужуваат да бидат дел од Европската унија, бидејќи и Албанија и Македонија направија многу за да бидат од европското семејство, потенцираше премиерот Зоран Заев.

Тој рече дека само со меѓусебно поврзување може да се реализира за она што се залага регионот, а тоа е членство во Европската унија.

„Не може да бидеме ништо друго освен членки на Европската унија, но не можеме да чекаме Европската унија да ги решава проблемите внатре, се надеваме дека ќе биде изнајден начин да се решат проблемите во ЕУ и да тргне развојот на економијата во регионот“, изјави премиерот Зоран Заев на воведното обраќање на Економскиот форум кој денеска се одржува во Скопје.

На настанот се присутни над 300 претставници на компании од целиот регион.

Премиерот Заев рече дека започнува нова ера на соработка во регионот. Во своето воведно обраќање најави дека ќе бидат потпишани два важни меморандуми и еден договор кој ќе ги олесни административните процедури.

„Почнува да се создава највисоко ниво на разбирање и поврзување, како и витален регионален простор, а тоа е наша заедничка желба. Сакам да ве уверам дека нашата волја е израз на максимална посветеност“, изјави премиерот Зоран Заев на Економскиот форум во своето воведно обраќање.

На Економскиот форум во Скопје присутни се и премиерот на Албанија Еди Рама и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Можеби ќе ве интересира

ГИ ЗАГАДУВААТ ПОЧВИТЕ, ВОДИТЕ, ВОЗДУХОТ: Колку време е потребно за распаѓање на пластичните кеси?

ГИ ЗАГАДУВААТ ПОЧВИТЕ, ВОДИТЕ, ВОЗДУХОТ: Колку време е потребно за распаѓање на пластичните кеси?

На црногорско-албанската граница е најдена дрога во возило со македонски таблички

На црногорско-албанската граница е најдена дрога во возило со македонски таблички

ФАКТОР НА ДЕНОТ : Ќе има и трета доза вакцина, има реакции за најавите за исфрлање на „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците

ФАКТОР НА ДЕНОТ : Ќе има и трета доза вакцина, има реакции за најавите за исфрлање на „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците

Лице кое се претставило дека е од кабелска нападнало кумановка во нејзиниот дом

Лице кое се претставило дека е од кабелска нападнало кумановка во нејзиниот дом

КОРОНАВИРУС: Има 526 нови случаи и 14 починати

КОРОНАВИРУС: Има 526 нови случаи и 14 починати

Димитриевски: Има ли крај на ова самопонижување?

Димитриевски: Има ли крај на ова самопонижување?

Партиите го потпишаа Кодексот за фер и демократски локални избори

Партиите го потпишаа Кодексот за фер и демократски локални избори

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, еве што пишуваат бугарските медиуми

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, еве што пишуваат бугарските медиуми

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?