23 Мај, 2019
0.0296

Заев тврди дека имаме фер и праведно решение за името

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2018

Имаме фер и праведно решение кое треба да се имплементира преку промена на нашиот Уставот, рече премиерот Зоран Заев денеска пред студентите на ФОН. 

Вели се затвораат билатералните прашања, се одблокираат евроинтеграциските процеси, а Македонија конечно ќе биде признаена од сите земји во светот. 

Поддршка за Договорот од Преспа и спроведувањето на обврските кои преизлегуваат од него доадоа и експертите. Со Договорот според нив, конечно се затвора македонското прашање.

Третата јавна расправа ќе се одржи утре во МАНУ, а четвртата и петата во понеделник во Штип и Тетово.

Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање