14 Јуни, 2021
0.0272

Заев тврди дека со растот на БДП ќе се намалува долгот на државата

Објавено во: Економија 09 Јуни, 2021

Со растот на БДП ќе се намалува долгот на државата, вели премиерот Зоран Заев. 

Објаснува дека приходите во државата, извозот, увозот во државата, индустриското производство покажуваат дека сме на вистинскиот пат. 

Нека продолжат трендовите на раст на БДП заради тоа што тоа го очекуваме. Веќе вториот квартал споредено со, еве денеска и на дебатата од која што излегуваме е дека вториот квартал лани имаше пад од 14,9 отсто. Само да го анулираме тоа, е раст од 15 отсто споредено со лани. Целото зголемување на очекуваниот раст на БДП веднаш го релативизира односно минимизира јавниот долг затоа што тоа се прави во споредба со БДП на државата. Сите индикатори – приходите во државата, извозот, увозот во државата, индустриското производство покажуваат дека сме на вистинскиот пат. Државата има најмалку обврска да го помогне тоа. Затоа имаме 107 милиони евра дополнителни капитални инвестиции. Основата е 30 проценти скоро имаме поголема реализација во споредба со лани или со трендот од претходните години“, рече премиерот.

Вели дека јавниот долг во бројка е околу 64 проценти, но посочи дека треба да се знае дека според Махстришки критериуми се гледа државниот долг кој во моментов е некаде 55-56 проценти, и дека тој  според ЕУ не би требало да надмине 60 проценти.

Владата вчера го усвои ребалансот на буџетот. Дефицитот е проектиран на ниво од 46,2 милијарди денари, или 6,5 проценти од БДП. 

Можеби ќе ве интересира

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?

ИЛОН МАСК ПАК ЌЕ ПРИФАЌА БИТКОИН: Најпознатата дигитална валута скокна

ИЛОН МАСК ПАК ЌЕ ПРИФАЌА БИТКОИН: Најпознатата дигитална валута скокна