12 Април, 2021
0.0290

Заев убеден дека за 15 дена ќе направи Влада-Можно е или не?

Објавено во: Македонија 24 Февруари, 2017

Опозицискиот лидер Зоран Заев изјави дека веќе се обезбедени потписите за добивање на мандат за нова влада. 

Според него останува уште помалку од преговорите со најголемата албанска партија Демократска унија за интеграција (ДУИ) за формирање влада и до 10-15 дена земјата ќе има нова влада, предводена од социјал-демократите. 

„Веќе се обезбедени потписите за добивање на мандат. Сметам дека остана дел од преговорите за формирање влада, бидејќи најзначајните прашања - а тоа се се програмата на идната влада, платформата на Социјалдемократите, платформата на албанските партии, Законот за јазиците - се здружени“, изјави Зоран Заев вчера во Сараево. 

Тој во босанската престолнина отиде на церемонијата на доделувањето на наградата за најдобар градоначалник. 

Тоа според него се основните работи. „Останува да седнеме со претседателите на другите партии и да се договориме за ресорите за кадрите во Владата и верувам дека до 10-15 дена Македонија ќе има нова влада на чело со социјалдемократите“, рече Заев.

Засега овие тврдења на првиот опозиционер се неизвесни.

Се уште се зависи од ДУИ.

Во текот на вчерашниот ден на прес конференција излезе Бујар Османи кој што рече дека е завршена една важна фаза во преговорите на ДУИ со СДСМ.

Според она што го откри Османи, Собраниските седници ќе може да се водат и на Албански јазик. а донесените закони ќе бидат двојазични.

Химната и знамето нема да се чепкаат, бидејќи за нив е потребно менување на Уставот.

Утринава пак започна средбата на Централното претседателство на ДУИ каде што ќе се решава за Владата и идна коалиција со СДСМ.

Можеби ќе ве интересира

КОЛЕГИТЕ И ПРИЈАТЕЛИТЕ СЕ ЗБОГУВААТ СО ДОКТОРКАТА БИЛЈАНА ИЧЕВА - почина од ковид на 61 годишна возраст

КОЛЕГИТЕ И ПРИЈАТЕЛИТЕ СЕ ЗБОГУВААТ СО ДОКТОРКАТА БИЛЈАНА ИЧЕВА - почина од ковид на 61 годишна возраст

ДВАЈЦА ВЛАДИЦИ, ПЕТАР И АГАТАНГЕЛ - во болница поради корона

ДВАЈЦА ВЛАДИЦИ, ПЕТАР И АГАТАНГЕЛ - во болница поради корона

ВТОР ДЕН ПО РЕД ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАРАЗЕНИ - има ли барем малку простор за оптимизам

ВТОР ДЕН ПО РЕД ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАРАЗЕНИ - има ли барем малку простор за оптимизам

ЦЕЛ ВИКЕНД СЕ ЗАНИМАВАМЕ СО ЗАПЛЕНЕТАТА ДРОГА - никој не прашува зошто уште немаме вакцини

ЦЕЛ ВИКЕНД СЕ ЗАНИМАВАМЕ СО ЗАПЛЕНЕТАТА ДРОГА - никој не прашува зошто уште немаме вакцини

СОПСТВЕНИКОТ НА БГНЕС НИ ПОРАЧА - ќе жалите за Борисов, Захариева и Каракачанов

СОПСТВЕНИКОТ НА БГНЕС НИ ПОРАЧА - ќе жалите за Борисов, Захариева и Каракачанов

И ДЕНЕСКА УЖАСНО ВИСОК БРОЈ ПОЧИНАТИ, ДУРИ 46 ПАЦИЕНТИ - има и млади од 34, 44 и 47 години

И ДЕНЕСКА УЖАСНО ВИСОК БРОЈ ПОЧИНАТИ, ДУРИ 46 ПАЦИЕНТИ - има и млади од 34, 44 и 47 години

ЕДЕН МЕСЕЦ ВО ПРИТВОР - ќе бидат шестмината уапсени за шверц на марихуана

ЕДЕН МЕСЕЦ ВО ПРИТВОР - ќе бидат шестмината уапсени за шверц на марихуана

ПО ТРАЈЧЕ ЗАЕВ, СЕ ЈАВИ И СДСМ - комбето и приведените немаат поврзаност со семејството на претседателот Заев

ПО ТРАЈЧЕ ЗАЕВ, СЕ ЈАВИ И СДСМ - комбето и приведените немаат поврзаност со семејството на претседателот Заев

ВЛАДАТА ГО ДЕМАНТИРА АНТОНИО МИЛОШОСКИ - лага е дека „Заев и Спасовски“ делеле пасоши на терористи од ИСИС

ВЛАДАТА ГО ДЕМАНТИРА АНТОНИО МИЛОШОСКИ - лага е дека „Заев и Спасовски“ делеле пасоши на терористи од ИСИС