24 Јули, 2019
0.0264

Заев вели дека Грција е за „ерга омнес“, но кои се македонските позиции?

Објавено во: Македонија 07 Февруари, 2018

Премиерот Зоран Заев изјави дека на средбата во Давос, ги слушнал позициите на грчката страна преку премиерот Алексис Ципрас. 

„Тој, исто така, внимателно колку и јас ги слушна позициите на нашата, македонската страна. И тоа беше средбата во Давос. Се запознавме, во суштина, навлеговме да ги објасниме деталите за самите вакви позиции. Но, преговарачкиот процес продолжува со посредништво на Нимиц. И ќе ја користиме во иднина секоја можност на билатерална средба, да изнајдеме инвентивно решение, начин што ќе не спои и ќе не доближи, за да дојдеме до решение кое што е прифатливо за двете страни. Решението мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни. И тука нема дилеми, заради тоа што, тоа е нешто, кое што минимум се очекува. Јас реков, сериозно зборувам за прашањата и вчера реков: Став на Владата, или за Владата е прифатливо име со географска одредница. Тоа го темелам на основа на моите очекувања во внатрешната дебата која што ја имаме во Македонија. На чекорите кои што ќе ги правиме, на она кое што значи можности до каде можеме да се движиме, на спроведливоста на можните решенија и слично. Остануваме секако, достоинството, идентитетот, се важни работи. Јас сум убеден дека Македонија може, со консензус по ова прашање, во интерес на иднината, во интерес на перспективите, НАТО и Европската интеграција на Македонија, со консензус да изнајде решение“ - вели Заев. 

Вели дека дел од ставовите на „ерга омнес“ во Грција е  промена на Уставот во Македонија. И тоа се ставови на Грција, додава премиерот. 

„Ние имаме наши ставови. Значи зборувам за Уставот. Македонија го промени Уставот 1993 година, да го допрецизира членот, 49 од Уставот, вградувајќи амандман два. И ние направивме голем чекор, како земја, таа година. За да го отстраниме иредентизмот. Во моментот, се што правиме, е да докажеме дека Македонија нема никакви аспирации, територијални, или било какви. Македонија нема иредентистички побуди, Македонија сака да гради пријателство. И од тој аспект, не ги гледам потребите. Јас внимателно слушам и нашиот партнер со кој што преговараме, но апсолутно знам што е возможно и што е невозможно во Македонија. Зборувам на тој начин, за да дадам шанса на преговарачкиот процес. Многу важна. Апелирам, за да имаме транспарентна постапка, но и на внимателност. Многу е важно да успееме. Реков, не по секоја цена. Драго ми е, што пријателски е односот во Грција, барем на „лидершипот“ на државата, зборувам и за власт и за опозиција. Се уште го сфаќам. Секако постојат и радикални структури и тука и во Грција, но треба да направиме се, да се изнајде решение за да градиме во иднина и билатерално и регионално пријателство со сите“ - рече Заев.

Средбите продолжуваат, кажа Заев. Вели дека средби следуваат во февруари, и очекува неколку, а не една. 

Можеби ќе ве интересира

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?