29 Јули, 2021
0.0238

Заев: Во иднина ќе се набавуваат само возила на хидроген, на природен гас и електрична енергија

Објавено во: Економија 16 Јуни, 2021

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека во иднина државни институции при јавните набавки во иднина ќе се купуваат возила на еколошки погон. Ова премиерот го одговори откако беше медиумски запрашан дали Владата ќе води економска политика при новиот тригодишен договор на лизинг повторно ќе набави 40 автомобили.

„Же се димензионираат токму набавки на возила на хидроген, на природен гас, на електрична енергија и така натаму. Ќе продолжиме со давање на пример на ваквите полтитики. Тоа што е наназад почнато, секако ќе се заврши. Се работи за тригодишни лизинзи“, рече Заев.

За најавената еколошка такса од 3,5 денари на нафтените деривати рече дека целта е помалку да ги користиме, а повеќе да се прибегнува кон велоспиедот, тротинетот, електричните возила, хибридните и возилата на природен гас

Тој додаде дека нафтата и натаму по цена че биде најевтина во целиот европски континент, додека за првата година со поскапувањето на електричната енергија ДДВ-то ќе биде целосно укинато на сметките.

„До 2024 ќе следува покачување на цената на струјата, но секогаш ќе водиме грижа за најранливите категории. Ќе имаме развиени програми за енергетска сиромаштија уште при првото покачување на цената на струјат“, додаде Заев.

Можеби ќе ве интересира

Блиску сме до просечна плата од 500 евра, тврди Шахпаска

Блиску сме до просечна плата од 500 евра, тврди Шахпаска

Со ребалансот на буџетот ќе има повеќе пари за здравството

Со ребалансот на буџетот ќе има повеќе пари за здравството

Генерали Инвестментс излезе со известување за промена на Депозитарна банка

Генерали Инвестментс излезе со известување за промена на Депозитарна банка

НОВ ЧЛЕН НА НАДЗОРЕН ОДБОР НА НЛБ БАНКА: Андреја Стражишар доби мандат од 4 години

НОВ ЧЛЕН НА НАДЗОРЕН ОДБОР НА НЛБ БАНКА: Андреја Стражишар доби мандат од 4 години

Швеѓаните имаат најдолг работен век во ЕУ

Швеѓаните имаат најдолг работен век во ЕУ

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА ФАЗА: ССМ бара работодавците да го заштитат здравјето на работниците

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА ФАЗА: ССМ бара работодавците да го заштитат здравјето на работниците

ОЧЕКУВАЊАТА НА ЗФ СРБИЈА СТАНАА РЕАЛНОСТ - директорот се пофали со три години успешна приказна

ОЧЕКУВАЊАТА НА ЗФ СРБИЈА СТАНАА РЕАЛНОСТ - директорот се пофали со три години успешна приказна

ПОРАСНАА ЦЕНИТЕ НА ЗЕЈТИНОТ, ПОРАСНА И ПРОФИТОТ НА „КРИСТАЛ“ - за половина година добивка од 609 илјади евра

ПОРАСНАА ЦЕНИТЕ НА ЗЕЈТИНОТ, ПОРАСНА И ПРОФИТОТ НА „КРИСТАЛ“ - за половина година добивка од 609 илјади евра

ИНТЕРВЈУ СВИЛАНОВИЌ ЗА ФАКТОР: На бизнисот не му требаат совети, туку вмрежување, олеснување на давачките и решителна поддршка од владите

ИНТЕРВЈУ СВИЛАНОВИЌ ЗА ФАКТОР: На бизнисот не му требаат совети, туку вмрежување, олеснување на давачките и решителна поддршка од владите