01 Октомври, 2022
0.0523

Заев во Софија: Односите меѓу Бугарија и Македонија биле оладени од политички причини

Објавено во: Македонија 21 Јуни, 2017

Добивај вести на Viber

Односите меѓу Бугарија и Македонија биле оладени, исклучиво од политички причини, изјави денеска премиерот Зоран Заев по завршувањето на средбите во Софија. 

Вели дека голем дел од историјата е заедничка, и дека во македонските учебници ќе биде променето она што не е во новиот дух на соработка. Чиј е Цар Самоул не треба да дебатираат политичарите, туку историчарите, смета тој. 

Вчера тој се сретна со бугарскиот премиер, Бојко Борисов, а попладнето имаше средба со претседателот Румен Радев. На средбата со Борисов, Заев доби поддршка и помош за Mакедонија на патот кон интегрирањето во ЕУ и НАТО, договорија потпишување на договор за добрососедство, што треба да се случи на заедничкото чествување на Илинден во Македонија. Заев најави и многу проекти во инфраструктурата и енергетиката. 

Бугарските медиуми позитивно гледаат на средбата Заев-Борисов. Премиерите се согласија дека историјата треба да обединува, а не да разделува. Заев очекува соработка со Бугарија во секоја област. 

Борисов на 2 август треба да ја посети Македонија. 

Можеби ќе ве интересира

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Поскапе пајак-службата во Центар

Поскапе пајак-службата во Центар

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

Коко детско штедно осигурување: За сигурна иднина и исполнети соништа

Коко детско штедно осигурување: За сигурна иднина и исполнети соништа