21 Јануари, 2019
0.5290
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Танасоски: Вработувањата во Царина се неопходни

Објавено во: Економија 10 Јануари, 2019

Директорот на Царина, Ѓоко Танасоски, вели дека управата од 2015-та нема примено соодветни кадри во своите редови, правдајќи го тридневниот оглас за нови 78 вработувања кој завршува денеска. 

Овој „бран“ на отворања на нови работни места под државна капа беше критикуван од јавноста, во чиј оглас препозна непотребен обид за пренатрупување на и онака масовната администрација.

Од 2015-та нема нови вработувања а се зголемија капацитетите на самата Царинска управа во меѓувреме. Огласот е резултат на зголемениот обем на работа. Управата има нови надлежности, а започнуваат и преговорите со Европската унија, така што ова е нормална работа. Огласот инаку трае само три дена затоа што станува збор за врбаотувања на определено време и тоа е според законот. Сакам да ја информирам јавноста дека во огласот не се бараат советници, туку само еден советник - рече денеска Танасоски на прес-конференција.

Премиерот Зоран Заев ги објасни вработувањата со новиот царински процес - едношалтерски систем.

- Овие работници ќе бидат потребни за новите технички аспекти на работата на Царината. Станува збор за неопходни вработувања во администрацијата - рече Заев.

Премиерот додаде дека реформскиот процес во јавната администрација и прераспределувањето на вишокот вработени ќе продолжи без никој да изгуби од истиот.

- Никој нема да го изгуби лебот, туку ќе ја стегнеме администрацијата да биде ефикасна и ефективна онака како што се очекува од истата - дополни тој.

Можеби ќе ве интересира

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

Сакате да живеете во Канада: Таа земја „увезува“ милион работници

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата