15 Декември, 2019
0.0179

Заев за БГНЕС: Нема да патуваме низ дупки до Софија

Објавено во: Македонија 23 Јули, 2019

Македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската БГНЕС истакна дека многу работи се променија во позитивна насока од последните две години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија. 

"Бугарија може многу да ни помогне во процесот на европска интеграција. Таа беше прва што се бореше во Европската комисија за да добиене датум за почеток на преговорите. Бугарија го сподели целото свое искуство во процесот на пристапни преговори. Тоа беше една од првите земји што ја ратификуваа нашата спогодба за членство во НАТО. Бугарија го покажа своето пријателство. Верувам дека го покажуваме истото ", рече Зоран Заев.

Во исто време, според Заев, запрен е системот, кој беше воспоставен по 1945 година, и со децении ги нарушувал билатералните односи. "Во двете земји постојат структури кои не се задоволни од она што се случува, тие се дел од минатото, постојат и структури кои се ориентирани повеќе кон исток. Го знаеме тоа ", предупредува македонскиот премиер.

За последните две години, постигнавме добар напредок во трговијата. За првите десет месеци од 2018 година размената порасна за 16,95% во споредба со 2017 година. "Ова е голем процент и зборуваме за можностите што ги создадовме за економска соработка", рече Заев.

Тој истакна дека културната размена продолжува - бугарските театарски сцени беа поставени во Македонија, и обратно - македонски во пет градови во Бугарија. Улогата во зближувањето на двата народи народи, исто така, се и концертите.

Зоран Заев е убеден дека Коридорот 8 е неповратен процес. Македонската страна работи многу активно. Железничка пруга од Куманово до бугарската граница очекува да биде пуштена во употреба најдоцна до 2025 година.

"Македонија обезбеди 580 милиони евра за изградба на железничката пруга од Куманово до бугарската граница. Со тоа ќе имаме завршена железничка линија од Скопје до Софија. Крајниот рок за пуштање во работа е најдоцна до 2025. Првата фаза веќе интензивно се гради. Во моментот, продолжуваме со втората фаза, за што добивме грант од 68,7 милиони евра доделен од Инвестицискиот фонд за Западен Балкан ... Третата фаза е најголема и изнесува 405 милиони евра. Овде имаме грант од 60 милиони евра од ИПА и кредит од 345 милиони евра. Ние направивме заеднички проект  помеѓу две банки - Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој. Тоа се огромни пари за Македонија ", рече Заев.

Тој додаде дека паралелно ќе се гради и брз пат од Куманово до бугарската граница, кој ќе биде изграден за две години и повеќе нема да „патуваме по патишта со дупки кога сакаме да ја посетиме Софија или Скопје“

Зоран Заев истакна дека Комитетот за историски прашања е формиран за да се изгради пријателство меѓу двете нации. Тој, заедно со бугарскиот премиер Бојко Борисов, ги охрабрил историчарите за да се најдат побрзи решенија.

"Самата комисија веќе се согласила за некои значајни историски личности - Светите браќа Кирил и Методиј, Свети Наум, Свети Климент, Цар Самуил. Ние го направивме Договорот, градејќи пријателство, соработка и добрососедство. Во ваков контекст, комисиите треба само да го надградат тоа ", рече македонскиот премиер, кој е убеден дека комисијата во септември ќе даде резултати за тематските прашања.

Бугарската Православна Црква презеде смели чекори во однос на нашата Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, рече Заев. Тој посочи дека бугарските епископи ги посетуваат македонските цркви и обратно.

"Нашите граѓани кои се верници, гледајќи дека добро соработуваат, ќе го поддржат ова пријателство", рече Заев и повтори дека Светиот Синод на БПЦ прв ќе преземе храбри чекори за поддршка на процесот на добивање автокефалност на МПЦ . Заев е убеден дека Македонија како суверена држава има право на посебна и независна црква.

Македонскиот премиер потсети дека минатото на Балканот покажало што значи промена на границите - смрт, уништување и бегалци.

Балканот стана европски. Секој мора да најде позитивно решение за проблемите. Македонија даде пример за тоа со своите договори со Бугарија и Грција. Верувам дека и другите земји треба да се движат во таа насока ", рече Заев.

Македонија го поддржува решението кое ќе изгради пријателство и траен мир, со што ќе се обезбеди поголема регионална соработка и интеграција на целиот регион во ЕУ. "Ова е решение кое ќе обезбеди сигурност за Албанците и Србите, како и за сите други народи што живеат на Балканот", рече Заев.

Бојко Борисов во никој случај не ме побарал да ургира кај мене за македонскиот бизнисмен Орце Камчев, кој е под истрага. Тој не би дозволил такво нешто, бидејќи тој е европски премиер и го почитува владеењето на правото, рече Заев.

"Ние сме европска земја и сакаме да зборуваме за иднината и да направиме модерна политика. Ова е политика што ја прават Макрон и Меркел, политика ориентирана кон иднината, која им дава перспективи на младите ", заклучува македонскиот премиер.


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда

ФОКУС НА ДЕНОТ: Администрацијата, Заев, министрите чистеа смет, Десковска ја предаде златната метла

ФОКУС НА ДЕНОТ: Администрацијата, Заев, министрите чистеа смет, Десковска ја предаде златната метла

Дескоска на Здравев му подари златна метла

Дескоска на Здравев му подари златна метла

Премиерот и министрите беа дел од „Администрацијата чисти со граѓанската организација ‘Не биди ѓубре’“

Премиерот и министрите беа дел од „Администрацијата чисти со граѓанската организација ‘Не биди ѓубре’“

ВМРО-НП e против тоа 80 отсто од амбасадорите да бидат дипломати од кариера

ВМРО-НП e против тоа 80 отсто од амбасадорите да бидат дипломати од кариера

На Ѓавато видливоста е намалена од 50 до 100 метри

На Ѓавато видливоста е намалена од 50 до 100 метри

Жена заврши во болница откако воз удри во автомобил

Жена заврши во болница откако воз удри во автомобил

Дождот ни го прочисти воздухот?

Дождот ни го прочисти воздухот?