21 Октомври, 2021
0.0270

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2021

За пописот, премиерот Зоран Заев вечерва во Тв дуелот на Канал 5 кажа дека овој пат процесот ќе успее. 

Заев кажа дека се попишани над 1 милион луѓе во земјава. Тој се заблагодари на опозицијата која повика на попишување, но и на сите професионалци. 

„Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале, и се попишуваат. Тоа покажува дека народот ни е одговорен и дека може да се спроведе попис ако се сака“, рече Заев. 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го посети Заев дека кога зборува за пропаднатиот попис во времето на власта на ВМРО-ДПМНЕ, и ДУИ беше на власт и треба и тоа да го спомене. 

Тие имаат различни гледања на пожарот кој се случи во Тетово. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски