18 Јули, 2018
0.3961
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Објавено во: Македонија 22 Јуни, 2018

Не дај Боже да не успее, рече денеска премиерот Зоран  Заев зборувајќи за референдумот.

Сепак, тој вели дека амбиентот се чувствува во Македонија и се надева дека граѓаните ќе ја препознаат оваа историска шанса. 

И министерката за одбрана,  Радмила Шеќеринска кажа дека одлуката која ќе биде донесена во консултации со опозицијата треба да биде добра за Македонија, а не за поединечни партии и личности.

„Референдумот ќе биде важен дел и ќе ги поканиме, не политичарите, туку граѓаните на оваа држава, сите да се вклучат и да дадат поддршка на европска и евроатланска Македонија“- рече Шекеринска.

Заев истакна дека ова е исклучително важно прашање. 

Можеби ќе ве интересира

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?

Потврдена казната на Талевска

Потврдена казната на Талевска

На повеќе улици дефекти го прекинаа водоснабдувањето

На повеќе улици дефекти го прекинаа водоснабдувањето

Обвинителството реши за што ќе го обвини градоначалникот Стојчев

Обвинителството реши за што ќе го обвини градоначалникот Стојчев

Илчо Ѓорѓиоски ја напушта Фудбалската федерација на Македонија

Илчо Ѓорѓиоски ја напушта Фудбалската федерација на Македонија

Започна поставувањето на славната изјава на Тито кај „Стара железничка“

Започна поставувањето на славната изјава на Тито кај „Стара железничка“

(ФОТО) Патувања на кои барем еднаш во животот треба да отидете

(ФОТО) Патувања на кои барем еднаш во животот треба да отидете