17 Ноември, 2018
0.3102
    ALK 8249.89    0.17%     GRNT 825.39    -2.89%     KMB 5288.28    -1.52%     MPT 49428.57    1.91%     MTUR 5000    0%     OHB 6750    -1.07%     OKTA 4850    -3%     RMDEN17 96.5    0%     RZLE 16    -20%     STB 1286.19    -0.24%     STBP 1254    -2.15%     STIL 131    -2.67%     TETE 2498    -0.08%     TTK 1253.13    -2.17%

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Објавено во: Македонија 22 Јуни, 2018

Не дај Боже да не успее, рече денеска премиерот Зоран  Заев зборувајќи за референдумот.

Сепак, тој вели дека амбиентот се чувствува во Македонија и се надева дека граѓаните ќе ја препознаат оваа историска шанса. 

И министерката за одбрана,  Радмила Шеќеринска кажа дека одлуката која ќе биде донесена во консултации со опозицијата треба да биде добра за Македонија, а не за поединечни партии и личности.

„Референдумот ќе биде важен дел и ќе ги поканиме, не политичарите, туку граѓаните на оваа држава, сите да се вклучат и да дадат поддршка на европска и евроатланска Македонија“- рече Шекеринска.

Заев истакна дека ова е исклучително важно прашање. 

Можеби ќе ве интересира

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

Пивоваров: УБК не ја завршила работата како што треба за да се спречи бегството

Пивоваров: УБК не ја завршила работата како што треба за да се спречи бегството

Груевски не е веќе во Унгарија?

Груевски не е веќе во Унгарија?

Груевски може да основа партија ВМРО надвор од границите на Македонија?

Груевски може да основа партија ВМРО надвор од границите на Македонија?

Влегол во продавница, а крадци му го украле автомобилот

Влегол во продавница, а крадци му го украле автомобилот

Струмица екстремно загадена

Струмица екстремно загадена

Стоилковски: Заев на два пати ја обвини Унгарија дека киднапирала македонски граѓанин

Стоилковски: Заев на два пати ја обвини Унгарија дека киднапирала македонски граѓанин

Заев поддржува амнестија - но за кого?

Заев поддржува амнестија - но за кого?

И Кумановци сакаат чист воздух

И Кумановци сакаат чист воздух