18 Април, 2021
0.0221

Заев: За секој министер се знае колку кафиња и води испил

Објавено во: Македонија 02 Март, 2021

Премиерот Зоран Заев денеска на претставувањето на Планот за сузбивање на корупцијата, одговрајќи на новинарско прашање, рече дека граѓаните денеска, за разлика од порано, може да ги следат транспарентно трошоците на владините функционери.

- Секој граѓанин со еден „клик“ денеска може да дознае колку кафиња и колку води испил некој министер, рече Заев на заедничката прес-конференција со вицепремиерот за борба со корупцијата Љупчо Николовски.

Тој додаде дека досега се разрешени 30 функционери кои постапувале неетички според антикорупциските критериуми.

По првостепената пресуда за случајот „Таргет Тврдина“, премиерот очекува позитивен исход и од предметот „Титаник“.

- Следен предмет за кој очекувам значајна пресуда е „Титаник“ и тука ќе има силна порака, да не му текне на никој да мести избори. Можеби е поделено мислењето за тоа дали има правда и мир, но ваквите пресуди испраќаат порака дека нема тајни пактови, додаде Заев.Можеби ќе ве интересира

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание