04 Април, 2020
0.0267

Заев за субвенционирање на гарантирана минимална плата, СДСМ не отстапува од намалување во администрацијата

Објавено во: Економија 26 Март, 2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на состанокот со своите колеги од ПЕС (Партија на европските социјалисти) преку видео-конференција најави дека за време на кризата на сите вработени во приватниот сектор ќе им се гарантира минимална плата субвенционирана од државата, како и даночни олеснувања за сите компании зафатени од кризата, пренесе МИА.

На состанокот Заев ги презентирал мерките кои владата предводена од СДСМ ги има преземено до овој момент и мерките кои ќе се преземаат во зависност од тоа како ќе прогресира ситуацијата со коронавирусот.

Инаку Коста Костадинов, портпаролот на СДСМ, денеска порача дека сите пари од намалувањето на платите на министрите, раководителите, директорите, градоначалниците , како и тие пари кои ќе се заштедат од намалувањето на платите на вработените во јавниот сектор за април и мај ќе одат во посебен фонд. 

Костадинов побара од Владата за април и мај на сите фирми погодени од корона-кризата да им исплати по една минимална нето-плата по вработен. На фирмата ќе остане обврската да им го исплати остатокот и придонесите.

Можеби ќе ве интересира

ММФ и СЗО ОЦЕНУВААТ: Кризата од 2008 е мало дете во однос на светската економија сега

ММФ и СЗО ОЦЕНУВААТ: Кризата од 2008 е мало дете во однос на светската економија сега

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНА: Одобрени 175,2 милиони евра од ММФ

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНА: Одобрени 175,2 милиони евра од ММФ

Нема минимална плата од 14.934 денари во наредните три месеци

Нема минимална плата од 14.934 денари во наредните три месеци

Јавните претпријатија започнаа со уплаќање на добивките кон буџетот

Јавните претпријатија започнаа со уплаќање на добивките кон буџетот

АЗЕСКИ НА ЖЕШКА ЛИНИЈА СО КОЛЕГИТЕ ОД РЕГИОНОТ - мора да се отворат транспортните коридори и да стигнат суровините

АЗЕСКИ НА ЖЕШКА ЛИНИЈА СО КОЛЕГИТЕ ОД РЕГИОНОТ - мора да се отворат транспортните коридори и да стигнат суровините

Пауновски: Во Битола запечатени повеќе од 40 кафемати

Пауновски: Во Битола запечатени повеќе од 40 кафемати

Заев објасни што е тоа „чекич и денс“

Заев објасни што е тоа „чекич и денс“

КАКО ЌЕ ПОМАГА ЕК: 100 милијарди евра за да не се отпуштат работниците

КАКО ЌЕ ПОМАГА ЕК: 100 милијарди евра за да не се отпуштат работниците

Седница на отворено: Град Скопје ќе се откаже од дел од најголемите приходи

Седница на отворено: Град Скопје ќе се откаже од дел од најголемите приходи