29 Ноември, 2021
0.0325

Заев задоволен од националниот консензус, опозицијата бара детали за договорот со Бугарија

Објавено во: Македонија 18 Јули, 2017

Премиерот на Република Македонија по завршувањето на затворената седница на комисјата на која се дебатираше за нацрт - договорот за добрососедство со Република Бугарија посочи дека е положен тестот на демократијата и покажано е како се гради консензус.

Заев порача дека е прецизирано дека договорот е меѓу две држави и два народи. Опозицијата пак побара од премиерот јасно и гласно да одговори на кој јазик ќе биде потпишан договорот и кои историски настани ќе се одбележуваат заеднички.

Комисијата беше затворена, а услов да се учествува на неа беше пратениците да се членови на комисиите за надворешни работи и на советот за евроинтеграции, но и да имаат безедносни сертификати за слушање на државна тајна.


Можеби ќе ве интересира

ИСПУКАЛ КУРШУМ КОН НЕА, НО НЕ ЈА ПОГОДИЛ: Дивата свиња потоа го усмртила ловецот од Долни Дисан

ИСПУКАЛ КУРШУМ КОН НЕА, НО НЕ ЈА ПОГОДИЛ: Дивата свиња потоа го усмртила ловецот од Долни Дисан

ДАНИЛОВСКИ ПРЕД ОМИКРОН ДА ДОЈДЕ И КАЈ НАС: Маски и помалку гости во кафулињата, автобусите редуцирани

ДАНИЛОВСКИ ПРЕД ОМИКРОН ДА ДОЈДЕ И КАЈ НАС: Маски и помалку гости во кафулињата, автобусите редуцирани

ЗАЕВ ЗА ПРЕМИЕРСКАТА ОСТАВКА: Прво мнозинство и добар исход од преговорите со Бугарија

ЗАЕВ ЗА ПРЕМИЕРСКАТА ОСТАВКА: Прво мнозинство и добар исход од преговорите со Бугарија

УТРЕ ПРИСТИГНУВААТ УШТЕ ТРОЈЦА ОД ПРЕЖИВЕАНИТЕ ПАТНИЦИ НА КОБНИОТ ПАТ: Им се пружа и психолошка помош

УТРЕ ПРИСТИГНУВААТ УШТЕ ТРОЈЦА ОД ПРЕЖИВЕАНИТЕ ПАТНИЦИ НА КОБНИОТ ПАТ: Им се пружа и психолошка помош

ЗА ЕДЕН ДЕН 19 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД: Најмладите имаат 32 и 38 години

ЗА ЕДЕН ДЕН 19 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД: Најмладите имаат 32 и 38 години

Мицкоски шокиран од изјава на член на раководството на ДУИ: Бара предвремени избори

Мицкоски шокиран од изјава на член на раководството на ДУИ: Бара предвремени избори

ВО ЦРКВА ВО ГРЦИЈА САМО СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ: Кој прави контроли?

ВО ЦРКВА ВО ГРЦИЈА САМО СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ: Кој прави контроли?

УТРЕ НОВА СРЕДБА ЗАЕВ - ГАШИ: На кои министерски места атакува Алтернатива

УТРЕ НОВА СРЕДБА ЗАЕВ - ГАШИ: На кои министерски места атакува Алтернатива

КОВАЧЕВСКИ: Ослободен сум од внатрепартиски поделби и игри

КОВАЧЕВСКИ: Ослободен сум од внатрепартиски поделби и игри