13 Јули, 2020
0.0357

Заев: Зекири бил на ифтар кај брат му, продолжуваме да се сретнуваме со граѓаните на терен

Објавено во: Македонија 01 Јуни, 2020

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, на прес-конференција изјави дека партискиот потпретседател Мухамед Зекири заболел од корона вирусот додека бил на ифтар кај својот брат. Истовремено потврди дека и техничкиот премиер Оливер Спасовски се тестирал и дека се очекуваат резултатите.

Сепак Заев, вели дека СДСМ ја продолжува пред-кампањата за парламентарните избори за кои лидерот на владеачката партија вели дека се дефинирани на 5 јули. Носителите на пратеничките листи од шесте изборни единици веќе се сретнуваат со граѓани на терен.

- Дури и вчера и минатиот викенд кога СДСМ беше на терен, сето тоа се одржуваше во рамки на протоколите и држењето на дистанца и заштитни маски и опреми. Со тоа сакаме да испратиме порака, кога и да дојде кампањата, доминантно ќе се води преку социјалните мрежи и модерните технологија. Но дури и кога ќе излеземе на терен, тоа е возможно со почитување на своето здравје и здравјето на соговорниците. Изборите за мене повеќе не се тема, тие се дефинирани по Устав и по Закон. Направивме отстапка, испративме порака, повелете - час поскоро да ги одржиме изборите, повика Заев.

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти