21 Октомври, 2020
0.0219

Загина син единец, татко на едно дете: Кога последниот лет во кариерата е последен во животот

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2020

За Дејан Крсник еден од пилотите кој загина по падот на српскиот воен авион тоа било последен лет пред пензија.  Испадна и последен воопшто. Ама Крсник има само 49 години. Жал и неверување меѓу колегите. Пилотите мајорот Дејан Крсник и капетанот Прва класа Звонко Васиљевиќ од 101-от ловечко авијациска ескадрила на 204-тата бригада на воздухопловните сили на Српската авијација загинаа кога авионот Миг-21 се урна во атарот на селото Брасина кај Мал Зворник.

Биле добри пријатели - другари со сите. 

„Тој е исклучителен човек, пријател и професионалец. Крсник и Васиљевиќ беа нашите омилени колеги – велат колегите скршени од тага.

Крсник е оженет и татко на едно дете.

„И тој беше единец. Неговиот син се запиша во пилотската академија во Врчац, следејќи ги стапките на неговиот татко. Мајорот требаше да заврши нешто друго во цивилниот живот и планираше да продолжи да работи како инструктор во Вршац – раскажуваат пријателите на покојниот пилот.

Семејството дошло во Србија од Хрватска, од каде потекнува неговиот татко. Неговата мајка е родена во Витановац во близина на Краљево. Работела на клиниката „Ребро“ во Загреб како медицинска сестра.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини

Бранислав Тиодоровиќ тврди дека пикот на епидемијата допрва доаѓа

Бранислав Тиодоровиќ тврди дека пикот на епидемијата допрва доаѓа

(ФОТО) Поради полицискиот час Љубљана се претвори во град на духови

(ФОТО) Поради полицискиот час Љубљана се претвори во град на духови

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба