28 Јануари, 2023
0.0226

Загубите ќе се мерат во милијарди: „Зима на незадоволство“ ќе ја тресе Британија

Објавено во: Економија 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Декември во голема мера е „резервиран“ за штрајкови во Велика Британија. Речиси секој ден до Божиќ, кој се слави на 25 декември, има планирани штрајкови на работниците во сите сектори во земјата, што може да ја чини економијата 1,7 милијарди фунти. Тоа ќе биде „зима на незадоволство“, наведуваат британските медиуми.

Железничките работници, вклучително и персоналот на Еуростар, медицинските сестри, персоналот за брза помош, поштарите, наставниците, чуварите, чистачите, членовите на комисијата за возачки испит, аеродромските работници, службениците за плаќање во руралните средини и државните службеници планираат протестни акции кои ќе влијаат на бизнисот секој ден за време на т.н. предпразнична сезона.

Особено загрижувачки е божиќниот штрајк на здравствените работници планиран за 20 декември, што може да доведе до големи нарушувања во системот на Националната здравствена служба (HNC). Илјадници медицински сестри ќе штрајкуваат барајќи подобри услови за работа и зголемување на платите за најмалку пет отсто. Гардијан објави дека трите синдикати - GMB, Unite и Unison - разговараат за координиран датум за штрајк со шефовите и министрите на синдикатот за да „избегнат загуба на животи“.

Премиерот Риши Сунак создаде специјална единица во владата за да го надгледува одговорот на бранот штрајкови во јавниот сектор. Владините проценки видени од „Сандс тајмс“ покажуваат дека до 260 милиони фунти ќе бидат изгубени само поради штрајковите во железничката индустрија. Угостителската индустрија предупреди дека штрајковите ќе чинат до 1,5 милијарди фунти загубена продажба бидејќи луѓето избегнуваат да излегуваат во пабови, барови и ресторани, што е огромна загуба за време на претпразничната сезона, објави Јутарњи лист.

Координираните штрајкови сугерираат дека постои длабоко незадоволство во ОК поради разликите во платите и зголемените животни трошоци во услови на инфлација и енергетска криза.ФОТО: freepik

Можеби ќе ве интересира

Според Антикорупциска, има неправилности во доделената концесија за индустриската зона во Тетово

Според Антикорупциска, има неправилности во доделената концесија за индустриската зона во Тетово

Кина прави силни напори за да осигура безбедност на индустриските синџири на снабдување

Кина прави силни напори за да осигура безбедност на индустриските синџири на снабдување

Колку гас продала Русија лани на балтичките земји?

Колку гас продала Русија лани на балтичките земји?

Американка со практичен пример објаснува за колку поскапела храната

Американка со практичен пример објаснува за колку поскапела храната

ВИЗЕР, ЛУФТХАНЗА И АЕГЕАН ЕРЛАЈНС ПОБАРАА СУБВЕНЦИИ ЗА АВИОЛИНИИ, надлежните ги разгледуваат барањата

ВИЗЕР, ЛУФТХАНЗА И АЕГЕАН ЕРЛАЈНС ПОБАРАА СУБВЕНЦИИ ЗА АВИОЛИНИИ, надлежните ги разгледуваат барањата

КОЈА Е ВТОРАТА БУГАРСКА ФИРМА ШТО УЧЕСТВУВАШЕ НА ТЕНДЕРОТ ЗА НАБАВКА НА ГАС? - нема лиценца за работа во земјава, а еве и други детали

КОЈА Е ВТОРАТА БУГАРСКА ФИРМА ШТО УЧЕСТВУВАШЕ НА ТЕНДЕРОТ ЗА НАБАВКА НА ГАС? - нема лиценца за работа во земјава, а еве и други детали

НОРВЕШКИТЕ МИЛИЈАРДЕРИ „БЕГААТ“ ВО ШВАЈЦАРИЈА, КИПАР, КАНАДА: Даноците им го „јадат“ богатство

НОРВЕШКИТЕ МИЛИЈАРДЕРИ „БЕГААТ“ ВО ШВАЈЦАРИЈА, КИПАР, КАНАДА: Даноците им го „јадат“ богатство

КРИЗА Е, ПА ШТО: БОГАТИТЕ САКААТ ДА ТРОШАТ ЗА ЛИЧЕН ЛУКСУЗ - продажбата на луксузниот гигант расте и покрај загубите во Кина

КРИЗА Е, ПА ШТО: БОГАТИТЕ САКААТ ДА ТРОШАТ ЗА ЛИЧЕН ЛУКСУЗ - продажбата на луксузниот гигант расте и покрај загубите во Кина

Големо намалување на цените за парно во Сараево

Големо намалување на цените за парно во Сараево