01 Октомври, 2022
0.0536

Захариева: Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик

Објавено во: Балкан 25 Јуни, 2017

Добивај вести на Viber

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за бугарската национална телевизија БТВ околку признавањето на македонскиот јазик, рече дека не гледа никаков спор, туку потенцираше дека Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија.

За Захариева посетата на македонската делегација е историска и преставува добронамерен и пријателски почеток за заедничка европска иднина на двете држави. Таа напомена дека Бугарија е секогаш тука да и помогне на Македонија кога и да биде побарана помош и постојано ќе ја поддржува кон патот за европските интеграции.

Захариева вели дека во никој случај не е негативно тоа што Македонија сака да ги поправи затегнатите односи со соседите. 

Таа прашува до каде доведе 26 години изолација на Македонија. 

„Пораката на двата премиери беше многу јасна. Бугарија ќе помага кога ќе биде побарано. За јазикот не гледам каков проблем има тука? Ние сме ја признале македонската држава и нејзиниот Устав“ - вели Захариева. 

Таа додава дека никој не ја одрекува историјата на Македонија, ниту на Бугарија. 

Tаа посетата ја оцени дека била на високо ниво со присуство на повеќе министри. 

Можеби ќе ве интересира

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?

Во координирана акција сузбиена група која криумчарела хероин во Хрватска, приведени три лица

Во координирана акција сузбиена група која криумчарела хероин во Хрватска, приведени три лица