19 Февруари, 2019
0.3036
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Захариева кажа кога Бугарија ќе го ратификува Протоколот

Објавено во: Балкан 09 Февруари, 2019

Бугарија има интерес од влезот на Македонија во ЕУ и НАТО, тврди бугарската шефица на дипломатијата, Екатерина Захариева. 

Се надевам дека Бугарија ќе биде една од првите земји кои ќе го ратификуваат договорот за отпочнување на преговори за пристапување на Македонија кон НАТО, изјави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, пренесе БГНЕС.

„Се надевам дека тоа ќе се случи следната или наредната недела во бугарскиот парламент и Бугарија да биде една од првите земји кои ќе го ратификуваат договорот за отпочнување на преговори за пристапување на Македонија кон НАТО”, рече Захариева. 

Порача дека за Бугарија е од национален интересе Македонија да влезе во НАТО, а има интересе и од тоа Македонија да почне преговори за членство во Европската унија.

Можеби ќе ве интересира

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник