14 Ноември, 2019
0.0178

Захариева побара истрага за запаленото бугарско знаме од припадниците на македонската заедница во Мелбурн

Објавено во: Балкан 10 Септември, 2019

Екатерина Захариева, министерката за надворешни работи на Бугарија, побара од властите во Австралија да спроведат поинтензивна истрага за припадниците на македонската заедница во Мелбурн кои по повод националниот празник 8 Септември го запалија бугарското и грчкото знаме, како и макета од премиерот Зоран Заев и вицепремиерката Радмила Шекеринска.

Петар Николаев, в.д. бугарскиот амбасадор во Австралија,доби инструкции од Захариева да се состане со австралиските власти и да ги повика да бидат преземени мерки против сторителите на овој инцидент и да ги замоли во иднина органите на редот да се спротивстават на ваквите обиди на палење на државните симболи.

Инцидентот се случи за време на протестот на македонската дијаспора пред македонскиот конзулат во Мелбурн против Преспанскиот договор.Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија