19 Август, 2018
0.3068
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Објавено во: Македонија, Свет 18 Јули, 2018

Договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција не се потпира на широк консензус.

Ова денеска го изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,  Марија Захарова. 

Таа на својот Твитер профил објави дека Договорот наместо да предизвика обединување, предизвикува раскол во двете земји.

„Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус и беспрекорна уставна основа. Преспанската спогодба не е таков случај. Таа само предизвика дополнителен раскол и во Грција и во Република Македонија“– објави Захарова на Твитер.

Захарова минатата недела изјави дека стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел.

„Станува збор, всушност, само за едно – за постигнување воена предност“ – изјави Захарова на 12 јули, кога Македонија и официјално доби покана за членство во НАТО.

Таа тогаш во Москва рече дека форсираното вовлекување на Македонија во НАТО претставува инструмент за освојување на геополитички простор.

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров на почетокот на годината изјави дека Руската Федерација најверојатно ќе го признае кое било име на Македонија, кое ќе го договорат Скопје и Атина.

Можеби ќе ве интересира

Камион прегази жена во Прилеп

Камион прегази жена во Прилеп

ДУИ ја повика дијаспората да излезе на референдум

ДУИ ја повика дијаспората да излезе на референдум

И ИНТЕРПОЛ ГО БАРА: Нема трага од третиот напаѓач на убиениот Саздовски

И ИНТЕРПОЛ ГО БАРА: Нема трага од третиот напаѓач на убиениот Саздовски

Врие од гужва на ГП „Богородица“

Врие од гужва на ГП „Богородица“

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Овие делови да очекуваат пороен дожд и нестабилност

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Овие делови да очекуваат пороен дожд и нестабилност

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?