09 Август, 2022
0.0362

Захарова вели дека Бугарија протерува руски дипломати по наредба на надворешни сили

Објавено во: Свет 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Руските власти тврдат дека Западот вештачки ја одложува војната во Украина, а Бугарија ја користат за надмудрување на Русија. 

Според нив, одлуката на самитот на Европската Унија да и се додели на Украина статус на кандидат за членство е уште еден пример за дејствијата на западните режими за развој на територијата на Украина и користење на земјата како алатка за ограничување на Русија.

Марија Захарова, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи вели дека одлуката на Бугарија да протера руски дипломати е донесена на барање на надворешни сили. 

„Ова не е направено во интерес на Бугарија, ниту во интерес на граѓаните на Бугарија. Тоа е направено по наредба на надворешни сили“, изјави Захарова.

Вели дека овие надворешни сили, под лажни изговори, се обидуваат да ги глумат земјите од Европа во конфликтот со Русија, цинично манипулирајќи со независните влади и политичари. Бугарија протерува 70 руски дипломати и технички персонал на руската амбасада.

Повеќе од 520 руски дипломати протерани од почетокот на војната на Русија со Украина. Само Бугарија во првите два месеца од годинава прогласи за непожелни вкупно 13 вработени во руската амбасада во Софија, но вчерашната одлука за додавање уште 70. 

Русија веќе соопшти дека војната може да заврши за еден ден ако украинската војска го положи оружјето. 

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЌЕ СЕ ГРАДАТ ФИЛМСКИ СТУДИЈА ВО СКОПЈЕ И ВО НИВ ЌЕ СЕ СНИМААТ ХОЛИВУДСКИ ФИЛМОВИ - познатата ѕвезда Џон Малкович со интересна најава

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

ЏОН ТРАВОЛТА СКРШЕН ОД СМРТТА НА ОЛИВИЈА ЊУТОН ЏОНС: Сенди, повторно ќе бидеме заедно, твојот Дени

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Поранешниот фронтмен на Пинк Флојд го нападна Бајден дека е воен злосторник кој ја поттикнува војната во Украина

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

Дали Запорожје ќе се обедини со Русија?

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

ГИ ФАТИВМЕ РУСКИТЕ ДОУШНИЦИ, ВРЕДЕШЕ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС - градоначалникот на Миколаев се извини за непријатностите кај граѓаните

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

СЕ ФАЛЕЛА ДЕКА УЖИВА ВО УБИВАЊЕ УКРАИНЦИ - која е Олга, путиновата „волчица“, која беше разнесена од украински автомобил

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ СНАБДАТ СО СВЕЌИ“: ЕЛКОМ до политичарите-“не ги сфативте сериозно предупредувањата“

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„НАТО Е КАНЦЕРОГЕН ТУМОР И ГИ РАЗБОЛУВА СИТЕ РАЗУМНИ ЛУЃЕ“: Остра порака на Медведев

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван

„СÈ Е ОДНАПРЕДНО ИСПЛАНИРАНО“: Кинескиот министер за надворешни ја открива вистинската причина за посетата на Пелоси на Тајван