21 Јануари, 2020
0.0233

Заканувачот Јакимовски во полициска станица

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2020

Емил Јакимовски е во една скопска полициска станица и дава исказ, потврдија од Министерството за внатрешни рабои за Фактор. Јакимовски е повикан поради пријавите за заканите кои тој ги испраќал до повеќе лица. Новинарките Мери Јордановска и Искра Коровошевска го пријавија Јакимовски дека им се заканува, а по нивните објави и други лица објавија на социјалните медиуми дека добивале слични закани. 

Јакимовски до неделата беше вработен во Централниот регистар, но директорката Марија Бошковска Јанковски одлучи да му даде отказ. Таа претходно исто така објави дека била мета на заканувачот и дека е даден на дисциплинска комисија. Потоа беше хакиран профилот на институцијата на фејсбук и на него беа пишувани пораки против Бошковска Јанковски. 

Се работи на целосно расчистување на случајот, велат од МВР.


Можеби ќе ве интересира

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Европската Комисија се подготвува за следење на судските предмети во Македонија

Атиџе ЗАСЛУЖИЛА и порано некој да се сети на неа

Атиџе ЗАСЛУЖИЛА и порано некој да се сети на неа

КАСНАТИ ОД КУЧЕ ИМА СЕКОЈ ДЕН - Град Скопје уште ги средува „апартманите“

КАСНАТИ ОД КУЧЕ ИМА СЕКОЈ ДЕН - Град Скопје уште ги средува „апартманите“

Климатските промени нема да ги уништат пчелите, но ќе ја осиромашат трпезата

Климатските промени нема да ги уништат пчелите, но ќе ја осиромашат трпезата

Денеска стартуваат преговорите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за законот кој го бара Брисел

Денеска стартуваат преговорите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за законот кој го бара Брисел

(Видео) Живот ли е ова: Мајка и син од Велес живеат во беда и без огрев

(Видео) Живот ли е ова: Мајка и син од Велес живеат во беда и без огрев

ФОКУС НА ДЕНОТ: Град Скопје ја презема „Дрисла“, Атиџе ќе добие работа во Општина Лозово

ФОКУС НА ДЕНОТ: Град Скопје ја презема „Дрисла“, Атиџе ќе добие работа во Општина Лозово

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА АТИЏЕ: Ќе добие вработување и ќе сними две песни

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА АТИЏЕ: Ќе добие вработување и ќе сними две песни

Блацион: JO Бургас соопшти дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад

Блацион: JO Бургас соопшти дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад