20 Септември, 2020
0.0415

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020

Барањата за ПСР-тестови нагло се зголемил во Македонија, откако Србија воведе ваков услов за Македонија, додека други околни земји тоа го воведоа како олеснување за македонските државјани, или за одредени категории на граѓани од државата, објави „Телма“.

Според телевизијата, во државните и приватните лаборатории не може да се закаже термин ниту за идната недела, а достапни се само најскапите тестови од 12.000 денари кои даваат резултати за два часа и оние од 6.000 денари кои може да го дадат резултатот во текот на истиот ден

Државната лабораторија во Институт за јавно здравјо прави приватни тестови од 20 до 40 тестови дневно, а нивната цена е 3.500 денари, потврди директорот Шабан Мемети.

Тестирање ќе можете да направите дури на 22 август ако се јавите денеска во две болници и една лабораторија кои прават приватно теститање, наведе Телма.


Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија