25 Август, 2019
0.0183

Законите кои ги врати Иванов повторно пред пратениците

Објавено во: Македонија 24 Април, 2019

Дел од законите кои ги врати без потпис претседателот Ѓорѓе Иванов, денеска повторно се на дневен ред на собраниската седница. Собранието треба да разгледа неколку закони на 95 седница која е закажана за денеска.

Меѓу точките на дневен ред е Законот за изменување на Законот за Владата на Република Македонија,  Законот за изменување и дополнување на Изборниот законик.

На дневен ред се Законот за централен регистар на население,  Законот за електронско управување и електронски услуги,  Законот за извршување на санкциите, Законот за услуги, Законот за тутун, производи од тутун и сродни производи, Законот за изменување и дополнување на Законот за јавен долг, Законот за изменување и дополнување на Законот за регистрирање на готовински плаќања, Законот за изменување и дополнување на Законот за државните награди, Законот за практикантство, Законот за изменување на Законот за спортот.

Дневниот ред е надополнет и со дополнувањето на предлогот на закон за Судскиот совет на Република Македонија, дополнување на предлогот на закон за слободен пристап до информации од јавен карактер,  дополнување на предлогот на закон за инспекциски надзор, дополнување на предлогот на закон за акцизите, сите во второ читање.

Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол