22 Март, 2018
0.0676

Жалба за пратениците во куќен притвор, ОЈО молчи

Објавено во: Македонија 07 Декември, 2017

Адвокатите на пратениците Јохан Тарчуловски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска одлуката за домашен притвор ја обжалија пред повисока судска инстанца барајќи целосно укинување на оваа мерка претпазливост.

Јавното обвинителство кое го води истражниот предмет, пак од своја страна не планира да поднесе жалба за домашниот притвор и нема да побара ефективен притвор, но и не се повлекува од првичното барање за мерката на претпазливост.

Тарчуловски, Димовски и Пешевска се речиси единствените осомничени од страна на ЈОРМ за кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на кои им беше определен домашен притвор, додека на преостанатите триесетина осомничени лица судот им одреди ефкетивен притвор од 30 дена, на дел уште во првостепена одлука, а на помал дел домашниот притвор им го преиначи во најтешката мерка на обезбедување.

Можеби ќе ве интересира

Сефер Цаноски се разведе од Лејла, но повторно ќе рипне во тавче

Сефер Цаноски се разведе од Лејла, но повторно ќе рипне во тавче

МАКЕДОНИЈА НА ВРВОТ ВО ЕВРОПА: тука се пие најчиста вода

МАКЕДОНИЈА НА ВРВОТ ВО ЕВРОПА: тука се пие најчиста вода

Воведена забрана за камиони на еден патен правец

Воведена забрана за камиони на еден патен правец

Ердоган барал да се гради база во Македонија?

Ердоган барал да се гради база во Македонија?

Конечно грчки авион слета на скопскиот аеродром: Коѕијас утре ќе има средба со владиниот врв и партиските лидери

Конечно грчки авион слета на скопскиот аеродром: Коѕијас утре ќе има средба со владиниот врв и партиските лидери

ГИ ПОВИКАА ЗАЕВ, МИЦКОСКИ, АХМЕТИ: Студентите од Штип ќе искажат револт за двојазичноста и преговорите за името

ГИ ПОВИКАА ЗАЕВ, МИЦКОСКИ, АХМЕТИ: Студентите од Штип ќе искажат револт за двојазичноста и преговорите за името

До кога Иванов нема да го потпишува указот за Законот за јазици?

До кога Иванов нема да го потпишува указот за Законот за јазици?

Груби: Пратениците изгласаа Закон за прекин на пописот во 2011-та година

Груби: Пратениците изгласаа Закон за прекин на пописот во 2011-та година

Уште една кривична пријава за Паско Кузман - за што се товари?

Уште една кривична пријава за Паско Кузман - за што се товари?