25 Септември, 2018
0.3040
    ADIN 560    0%     ALK 8011.26    0.13%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     FERS 61100    0%     GRNT 820    0%     KMB 5178.93    0.08%     MERM 2200    10%     MPOL 320    1.91%     MPT 47284    0.58%     MTUR 4800    0%     OHB 6665.78    1%     OKTA 4307.96    0.28%     RMDEN13 95.12    -1.94%     RMDEN17 96.2    0.1%     STB 1115    0%     STIL 128.55    0.05%     TTK 1140    0.44%     UNI 2300    -0.32%     VITA 9189    4.81%

Заменик претседателот на ЕБОР ветува повеќе пари за Македонија и Грција по успех на договорот

Објавено во: Финансии 11 Септември, 2018

Заменик-претседателот на Европската банка за обнова и развој за Ројтерс изјави дека ќе следуваат многу повеќе пари за проекти на Македонија и Грција веднаш што овие две земји ја имплементираат Спогодбата од Преспа.

Пјер Хеилброн на бизнис форумот во словенечки Блед истакнал дека договорот помеѓу Скопје и Атина ќе ги отклучи вратите на многу проекти, а двете страни политичкиот успех ќе сакаат да го преточат и во економско-финансиски резултат. ЕБOР има особено голем интерес да инвестира во меѓугранични македонско-грчки проекти во областа на енергетиката и транспортот.

Според него, и други инвеститори ќе се вклучат со финансиска помош штом се ратификува договорот во двете земји. 

ЕБOР во Грција во 2017 инвестираше 650, а во Македонија вкупно 50 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира

БУМ: Биткоинот оди на 250.000 долари?

БУМ: Биткоинот оди на 250.000 долари?

ГОЛЕМА СУМА: Долговите на Тито стигнаа за наплата

ГОЛЕМА СУМА: Долговите на Тито стигнаа за наплата

ГЕНИЈАЛНО: На ден може да се заработат по 160 долари

ГЕНИЈАЛНО: На ден може да се заработат по 160 долари

ВИ ТРЕБА РАБОТА: Еве каде да аплицирате

ВИ ТРЕБА РАБОТА: Еве каде да аплицирате

Кои се трите најбогати Арапи?

Кои се трите најбогати Арапи?

НОВ НАЧИН НА РАБОТА: Уште 3000 продавници ќе работат без персонал

НОВ НАЧИН НА РАБОТА: Уште 3000 продавници ќе работат без персонал

ПЛАТИ ПО СЕКТОРИ: Каде се исплати да работите?

ПЛАТИ ПО СЕКТОРИ: Каде се исплати да работите?

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците