12 Јули, 2020
0.0213

„Жан Митрев“ ќе ги троши парите на ФЗОМ, а тимот го нема

Објавено во: Македонија 13 Август, 2019

Како Клиничката болница Жан Митрев ќе ги користи парите кои од ФЗОМ и ги исплатија за операциите на деца кои таму требаше да ги врши тимот што премина од детската клиника кога веќе тимот не работи таму? Ова прашање останува неодговорено и покрај тоа што и неколку надлежни и институции се вклучија да утврдат кои се последиците од ова. Упатени во случајот коментираат дека тоа што се дебатира за лиценцирањето е важно но дека со заминувањето на Владимир Чадиковски и неговиот тим исто така има сомнеж дали не е злоупотреба што државните пари кои ќе се префрлаат практично за нив ќе ги употребува друг.

Годинава „Жан Митрев“ зема 65 милиони денари од ФЗОМ токму за операциите кои требаше да ги врши Чадиковски. Парите се префрлени тимот си замина.

Кога здравствените власти го промовираа концептот што го нарекоа јавно-приватно партнерство министерот Венко Филипче изјави дека парите се за детскиот кардиохирург и за операциите на деца во подобри услови а не за Жан Митрев.

– Станува збор за јавно-приватно партнерство со целосно преземање на сите вработени во тимот за детска кардиохирургија. Идејата е да се обезбедат подобри услови, оти сега работат на Клиника за детска хирургија. Многу често се пополнуваат капацитетите, а детската кардиохирургија бара целосно користење на салите. Размислувавме да ги префрлиме на Кардиохирургија за возрасни, но тоа бара дополнителни инвестиции и дополнителна опрема. Таа инфраструктура постои во приватните болници и сега се разгледува можноста дали може да развиваме таков проект на приватно-јавно партнерство. – рече Филипче минатата година.

За Инспекторатот нема ништо спорно во работата на болницата „Жан Митрев“.

Болницата работи регуларно, пак се наодите кои денеска ги соопштија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

„Здравствената дејност во ПЗУ Клиничка болница „Жан Митрев“ – Скопје се врши согласно Решението за дозвола за вршење дејност издадено од Министерство за здравство, велат од инспекторатот.

Од таму соопштија дека „е извршен вонреден инспекциски надзор во ПЗУ Клиничка болница „Жан Митрев“ во врска со исполнувањето на законската обврска на здравствената установа за вршење на здравствената дејност согласно дозволата за работа издадена од Министерство за здравство бр.22-665/3 од 01.03.2019г.“.

Вчера пак антикорупциска отвори предмет за испитување на случајот со детската кардиохирургија. Антикорупционерите по оставката на  единствениот лиценциран детски кардихирург Чадиковски ќе утврдуваат дали постои можност за еднострано раскинување на договорот и дали постапката за добивање лиценца за детска кардихирургија на приватната клиника е законска а оваа иницијатива ја поздравија од Клиниката на Жан Митрев од каде велат дека се отворени за соработка.


Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации

МАКЕДОНИЈА НА МАПАТА НА СВЕТСКИТЕ ЦЕНТРИ - двете најтешки трансплантации достапни и во земјава

МАКЕДОНИЈА НА МАПАТА НА СВЕТСКИТЕ ЦЕНТРИ - двете најтешки трансплантации достапни и во земјава

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Се удави 28 годишно момче во Велешко езеро

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Се удави 28 годишно момче во Велешко езеро

БУЈАР ОСМАНИ БАРА ПОДДРШКА ОД МАКЕДОНЦИТЕ ЗА ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ - да се сруши дуополот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

БУЈАР ОСМАНИ БАРА ПОДДРШКА ОД МАКЕДОНЦИТЕ ЗА ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ - да се сруши дуополот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

НАПРАВИВМЕ СЕ ЗА ДА ЈА СПАСИМЕ ДЕВОЈКАТА, НО СОСТОЈБАТА И СЕ ВЛОШИ СО СРЦЕВА СЛАБОСТ - од Здравство за Фактор

НАПРАВИВМЕ СЕ ЗА ДА ЈА СПАСИМЕ ДЕВОЈКАТА, НО СОСТОЈБАТА И СЕ ВЛОШИ СО СРЦЕВА СЛАБОСТ - од Здравство за Фактор

НЕМАЛА ХРОНИЧНИ БОЛЕСТИ - младата девојка од Тетово пред да почине имала и кардиолошки проблеми

НЕМАЛА ХРОНИЧНИ БОЛЕСТИ - младата девојка од Тетово пред да почине имала и кардиолошки проблеми

КОРОНАТА ЛЕГНА 411 ЛИЦА НА БОЛНИЧКА ПОСТЕЛА - полни клиники со болни од КОВИД

КОРОНАТА ЛЕГНА 411 ЛИЦА НА БОЛНИЧКА ПОСТЕЛА - полни клиники со болни од КОВИД

Поранешниот амбасадор во Германија повика да се гласа за ГДУ

Поранешниот амбасадор во Германија повика да се гласа за ГДУ

СЛАВЕСКИ ОД ОХРИД ЈА ОБЈАСНИ ОБНОВАТА - невработеноста ќе ја симнеме под 10 отсто

СЛАВЕСКИ ОД ОХРИД ЈА ОБЈАСНИ ОБНОВАТА - невработеноста ќе ја симнеме под 10 отсто