09 Декември, 2019
0.0180

Западнонилска треска во Грција: Докторите со вонредни совети

Објавено во: Македонија, Балкан 21 Јуни, 2019

Пред неколку дена во соседна Грција се регистрирани случаи со Западно Нилска треска. Тамошните власти соопштија дека болеста тропнала на врата порано од очекуваното.  Бидејќи е летен период, време на годишни одмори лекарите ги советуваат граѓаните да се заштитат соодветно доколку планираат токму во Грција да го поминат својот одмор.

Доктор Катица Марангозова советува да се користат репеленти против комарци доколку патуваме во земја каде има регистрирано случаи на Западно Нилска треска, да се користат заштитни мрежи на прозорците, односно комарници, да се носи облека на долги ракави.

Симптомите на болеста според лекарите можат да поминат и асимптоматски или најчесто како грипозен синдром.

„Симптомите се најчесто покачена температура, болки во цело тело. Во поретки случаи се манифестира и појава на затегнат врат, повраќање, пореметена свест“, потенцира др. Марангозова.

Лекарите велат дека за оваа болест не постои специфична терапија на лекување. А болеста се добива преку каснување најчесто од заразен тигрест комарец.

Заштитните мерки кои може да ги превземе државата од оваа болест е редовното и успешно прскање против комарци.


Можеби ќе ве интересира

Пукано во полициски службеник во Скопје

Пукано во полициски службеник во Скопје

Зошто Пендаровски не е убеден дека избори ќе има на 12 април

Зошто Пендаровски не е убеден дека избори ќе има на 12 април

Здравство призна дека е уништен сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во време на претходната власт

Здравство призна дека е уништен сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во време на претходната власт

Захариева: Преговорите за членство во ЕУ на Македонија не треба да се одложуваат

Захариева: Преговорите за членство во ЕУ на Македонија не треба да се одложуваат

Колку изнесува најмалата, а колку највредната награда од наградната игра со скенирање фискали сметки

Колку изнесува најмалата, а колку највредната награда од наградната игра со скенирање фискали сметки

Да го славиме БОЖИЌ според идејата на Шилегов или сепак не?

Да го славиме БОЖИЌ според идејата на Шилегов или сепак не?

Османи не прифаќа чепкање на Законот на јазици

Османи не прифаќа чепкање на Законот на јазици

Ако патувате утрово состојбата на патиштата е ваква

Ако патувате утрово состојбата на патиштата е ваква

Се празнува Свети Климент Охридски-наш најголем светител, просветител и учител

Се празнува Свети Климент Охридски-наш најголем светител, просветител и учител