15 Декември, 2019
0.0379

Западнонилска треска во Грција: Докторите со вонредни совети

Објавено во: Македонија, Балкан 21 Јуни, 2019

Пред неколку дена во соседна Грција се регистрирани случаи со Западно Нилска треска. Тамошните власти соопштија дека болеста тропнала на врата порано од очекуваното.  Бидејќи е летен период, време на годишни одмори лекарите ги советуваат граѓаните да се заштитат соодветно доколку планираат токму во Грција да го поминат својот одмор.

Доктор Катица Марангозова советува да се користат репеленти против комарци доколку патуваме во земја каде има регистрирано случаи на Западно Нилска треска, да се користат заштитни мрежи на прозорците, односно комарници, да се носи облека на долги ракави.

Симптомите на болеста според лекарите можат да поминат и асимптоматски или најчесто како грипозен синдром.

„Симптомите се најчесто покачена температура, болки во цело тело. Во поретки случаи се манифестира и појава на затегнат врат, повраќање, пореметена свест“, потенцира др. Марангозова.

Лекарите велат дека за оваа болест не постои специфична терапија на лекување. А болеста се добива преку каснување најчесто од заразен тигрест комарец.

Заштитните мерки кои може да ги превземе државата од оваа болест е редовното и успешно прскање против комарци.


Можеби ќе ве интересира

Исчезна дете во Скопје

Исчезна дете во Скопје

Мицкоски: Не е постигната просечната плата од 30.000 денари која се ветуваше

Мицкоски: Не е постигната просечната плата од 30.000 денари која се ветуваше

Заев: Сваровски судовите застанаа на патот на правдата

Заев: Сваровски судовите застанаа на патот на правдата

ПИСМО ДО ЧЛЕНОВИТЕ: Заев порачува дека нема скршнување од патот на победата

ПИСМО ДО ЧЛЕНОВИТЕ: Заев порачува дека нема скршнување од патот на победата

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Какво време да очекуваме од утре?

Какво време да очекуваме од утре?

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Тетово и Битола утрово високо загадени

Тетово и Битола утрово високо загадени