22 Јануари, 2020
0.0192

Западнонилската треска зема живот во соседството

Објавено во: Балкан 20 Август, 2019

Почина жена од Белград, и таа е прва жртва од западнонилска треска.

Жената на возраст од 84 години од Белград, била хорничен пациент и заболела од западнонилска треска, а почина на Инфективната клиника во Белград.

Во Македонија еден човек на возраст од 66 години е заболен од истата болест. 

До 15. август, во земјите од ЕУ се регистрирани шест смртни случаи кои може да се поврзат со западнонилската треска, и тоа четири во Грција и две лица во Романија.

Во истиот период, пријавени се 68 случаи на заболени лица од оваа треска, во Грција 48, Романија осум, на Кипар се пет, во Италија три, Унгарија два, како и по едно лице Бугарија и Франција.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загинаа двајца братучеди, автомобилот не може да се препознае

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загинаа двајца братучеди, автомобилот не може да се препознае

Екатерини Сакеларопулу стана првата жена-претседател на Грција

Екатерини Сакеларопулу стана првата жена-претседател на Грција

ПАРЛАМЕНТОТ НА ПОТЕГ: Грција на чекор да ја добие првата жена претседател

ПАРЛАМЕНТОТ НА ПОТЕГ: Грција на чекор да ја добие првата жена претседател

(ВИДЕО) Во Бугарија имаше општа тепачка при фрлање на крст за Водици

(ВИДЕО) Во Бугарија имаше општа тепачка при фрлање на крст за Водици

По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина

По две децении воведена директна авиолинија Белград – Приштина

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

(ВИДЕО) СЦЕНИ КАКО ОД АМЕРИКАНСКИ ФИЛМ: Сведоци за ликвидацијата на црногорскиот клан во Атина

Две жени во Србија го фатија крстот за Водици

Две жени во Србија го фатија крстот за Водици

Повторно силен земјотрес во Грција

Повторно силен земјотрес во Грција

(ФОТО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Вучиќ подготвува сарми

(ФОТО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Вучиќ подготвува сарми