19 Септември, 2020
0.0231

ЗАПАЛЕНИ ПОВЕЌЕ ОД 20 МАГАЦИНИ ВО ИРАК: Жителите прашуваат дали само муслиманските градови горат?

Објавено во: Свет 06 Август, 2020

Горат магацини и во Наџаф, Ирак. 

Властите објавија дека има огромен пожар во повеќе од 20 магацини на пазарите на големо во Наџаф.  

По експлозијата во Бејрут, вчера имаше пожар во индустриската област на Ајман во Обединетите Арапски Емирати, а ова е трет пожар. 

Ова ги натера некои локални жители да прашаат – само муслиманските градови ли горат?

Жителите на Бејрут ги обвинуваат властите за експлозијата. 

Францускиот претседател Емануел Макрон отиде денес во областа погодена од екплозијата во Бејрут. Него го пречекаа тамошните жители кои беа гневни и го молеа да не дава пари на нивната корумпирана влада. 

Мартин Фајфер од Универзитетот Њу Мексико за „Бизнис инсајдер“ ја коментираше експлозијата и рече дека не може да биде нуклеарна бомба, но оти пожарот довел до детонација на хемикалии или некој експлозивен материјал.

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата