26 Април, 2018
0.0616

Запалени скоро 900 автомобили во Франција - која е причината?

Објавено во: Свет 16 Јули, 2017

Во Франција на прославите за Денот за заземањето на Бастилја се запалени 897 автомобили, соопштува TV5Monde.

За два дена полицијата уапсила 368 лица. 

Во Франција е традиција на прославите за 14 јули демонстранти да палат автомобили. Организатори и сторители на овој чин обично се левичари или анархисти.

На овој начин го покажуваат револтот против социјалната поделба во општеството.

Во 2016 година беа запалени 614 возила, а други 244 беа зафатени од огнот.

Во 2015 година вкупно 951 возила изгореа.

Можеби ќе ве интересира

Русија официјално прогласена дека „води информациска војна“

Русија официјално прогласена дека „води информациска војна“

Русите соборија два дрона во Сирија

Русите соборија два дрона во Сирија

(ВИДЕО) OВА ЈА ЧИНЕШЕ ФУНКЦИЈА: Политичарка фатена како краде

(ВИДЕО) OВА ЈА ЧИНЕШЕ ФУНКЦИЈА: Политичарка фатена како краде

Откриена тајнатa на Уран: Мириса на расипани јајца

Откриена тајнатa на Уран: Мириса на расипани јајца

Како камионџии спасија човек кој сакаше да се самоубие?

Како камионџии спасија човек кој сакаше да се самоубие?

(ВИДЕО) ИМА ПОВРЕДЕНИ: Прозорец испадна откако авион полета

(ВИДЕО) ИМА ПОВРЕДЕНИ: Прозорец испадна откако авион полета

Данецот што ја распарчи новинарката Ким Вол осуден на доживотен затвор

Данецот што ја распарчи новинарката Ким Вол осуден на доживотен затвор

ЕУ ќе дава уште милијарди за Турција да не ги пушта бегалците од Сирија

ЕУ ќе дава уште милијарди за Турција да не ги пушта бегалците од Сирија

Се урна американски Ф-16

Се урна американски Ф-16