17 Мај, 2022
0.0262

Запрен падот на азиските берзи: После тридневен пад, инвеститорите здивнаа

Објавено во: Економија 27 Јануари, 2022

Акциите на азиските берзи се стабилизираа по три последователни сесии на пад.

Инвеститорите очекуваат дека американската централна банка (ФЕД) ќе објави побрзо заострување на монетарната политика.

Пацифичките акции на MSCI, без јапонските, се лизнаа за 0,1 отсто, по големите загуби забележани претходно оваа недела. Од почетокот на годината вредноста на овој индекс е намалена за 2,8 отсто и се приближува на најниското едногодишно ниво од средината на декември минатата година, пренесува Ројтерс.

Јапонскиот индекс Nikei надомести дел од загубите забележани на почетокот на денешното тргување, намалувајќи го дефицитот на 0,37 отсто за 0,5 отсто на отворањето на тргувањето, а лондонскиот FTSE фјучерс индекс порасна за 0,8 отсто.

Цените на фјучерсите (договори за купување во наредниот период по однапред договорена цена) за акциите котирани на американската берза Nasdaq пораснаа за 0,3 отсто во азиското тргување, додека акциите во кошничката на индексот S&P 500 e-mini стагнираа откако во вторникот ги запреа сите три главните американски берзански индекси паднаа.

Се очекува Федералните резерви на САД по дводневниот состанок да го објават ажурираниот план на својата монетарна политика, а берзите предвидуваат дека прво ќе објават зголемување на референтната каматна стапка за март и уште три зголемување на стапката четвртина процентен поен до крајот на годината.

Зголемените руско-украински тензии придонесоа за создавање атмосфера во која инвеститорите не се склони кон ризик.

На глобално ниво, минатата недела беше најлошата трговска недела за американските акции од 2020 година, но аналитичарите сè уште веруваат дека е малку веројатно да ги наруши плановите на ФЕД за заострување на политиката.

Светскиот берзански индекс MSCI, кој ги следи движењата на цените на акциите на пазарите на 23 најразвиени земји, исто така е на пат да го забележи својот најголем месечен пад откако пандемијата Ковид-19 ги ​​погоди берзите во март 2020 година.

Кинескиот индекс на најликвидни акции го промени трендот на раст регистриран вчера на почетокот на тргувањето, паѓајќи за 0,33 отсто на најниското ниво од октомври 2020 година.

Индексот Ханг Сенг во Хонг Конг исто така е намален за 0,3 отсто.

На берзите, индексот на доларот, кој ја мери вредноста на американската валута во однос на кошницата на главните ривали, остана главно непроменет на 95.973 поени.

Единствената валута на еврозоната се тргува по 1,1303 долари за евро, откако синоќа падна на 1,1264 долари, првпат од 21 декември.

Доларот благо падна во однос на јенот, за 0,06 отсто на 128,64 јени, од претходното ниво од 128,25 јени.

На пазарите на суровини, цената на американската нафта WTI падна за 0,4 отсто на 85,22 долари за барел, а северноморската нафта Брент падна за 0,25 отсто на 87,96 долари за барел.

Цените на златото останаа стабилни на 1.846 долари за унца, блиску до 10-неделниот максимум постигнат на вчерашната трговска сесија


Можеби ќе ве интересира

Откако Индија забрани извоз на житарици, цените скокнаа

Откако Индија забрани извоз на житарици, цените скокнаа

Кога Бугарија ќе влезе во еврозоната?

Кога Бугарија ќе влезе во еврозоната?

Колку рубљи се тргуваат за еден долар?

Колку рубљи се тргуваат за еден долар?

Цената на „црното злато“ е највисока во последните седум недели

Цената на „црното злато“ е највисока во последните седум недели

За првпат имале помалку невработени отколку слободни работни места

За првпат имале помалку невработени отколку слободни работни места

СОНК и МОН се на чекор до договор за платите

СОНК и МОН се на чекор до договор за платите

Инфлацијата е најголемата грижа на Германците – се бараат производи на попуст, а се штеди и на енергија

Инфлацијата е најголемата грижа на Германците – се бараат производи на попуст, а се штеди и на енергија

АСО реши 4 пати повеќе претставки во корист на осигуреници

АСО реши 4 пати повеќе претставки во корист на осигуреници

ДЕН КОГА САУДИСКИОТ ГИГАНТ ГО ТРУНА ЕПЛ ОД ТРОНОТ: Вака „Aramco“ стана највредната компанија во светот

ДЕН КОГА САУДИСКИОТ ГИГАНТ ГО ТРУНА ЕПЛ ОД ТРОНОТ: Вака „Aramco“ стана највредната компанија во светот