21 Септември, 2019
0.0191

ЗАРАБОТИЈА МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Како руски компании ќарија на американски санкции кон Иран и Венецуела

Објавено во: Економија 17 Август, 2019

Американските санкции на Иран и Венецуела ја зголемија побараувачката за нафта во светот од Русија.

Тоа им овозможило на руските извозници дополнително да заработат најмалку 905 милиони долари, во период од ноември до јули, пресметала агенцијата Блумберг.

Пресметките на агенциите ја земаат предвид разликата меѓу трошоците на руската извозна нафта „урал“ и референтна вредност на „брентот“ за наведениот период во однос на петгодишниот просек, пишува Спутник.

Побарувачката за „урал“ нафта во регионот на Средоземјето се наоѓа на врвот во целата своја историја наведуваат аналитичарите.

Администрацијата на САД и воведе санкции на Венецуела кон крајот на јануари годинава, а против Иран се заострени во мај, иако првично стапија на сила во ноември минатата година.

Денес цената на нафтата од типот бренд порасна на 1,31 отсто и достигна 58,99 долари за барел.

Можеби ќе ве интересира

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра

Тиквеш: На „тимбилдинг“ одат сите вработени, секој да изгради поцврста врска со производот

Тиквеш: На „тимбилдинг“ одат сите вработени, секој да изгради поцврста врска со производот

ТАВ: Ќе има пушачка соба по пасошката контрола на скопскиот аеродром

ТАВ: Ќе има пушачка соба по пасошката контрола на скопскиот аеродром