16 Октомври, 2019
0.0163

Зариф: Новите санкции се знак на американски очај

Објавено во: Свет 21 Септември, 2019

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, ги осуди повторените санкции на САД против централната банка на земјата, како обид да се одрече од иранците пристап до храна и лекови, нарекувајќи го овој потег знак на „американски очај“.

Џавад Зариф изјави дека кога постојано се санкционира од истата институција, тоа значи и дека неуспешниот обид на Соединетите држави да ја донесат иранската нација на колена со максимален притисок.
„Но, ова е опасно и неприфатливо како обид да се блокира пристапот до храна и лекови за иранскиот народ“, рече Зариф по пристигнувањето во Њујорк на годишнината од Генералното собрание на ООН.

Зариф рече дека ќе се состане со министрите за надворешни работи на преостанатите потписнички на нуклеарниот договор за 2015 година, Велика Британија, Франција, Германија, Кина и Русија, како и Соединетите држави.

Во меѓувреме, непотврдените извештаи на социјалните медиуми посочуваат дека голем број ирански веб-страници, вклучувајќи ги и оние на нафтените компании, биле под кибер напад.

Иран негира вмешаност во напади на јеменски хаути кои го преполовија саудиското производство на нафта.

Можеби ќе ве интересира

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи